Eksperdid hoiatasid kliimamuutuste mõju eest kultuuripärandile

Turistid Ateena akropoli künkal pildistamas.

FOTO: Reuters/ScanPix

Kliimamuutused võivad tekitada pöördumatut kahju maailma kõige väärtuslikumatele kultuuri-, ehitus- ja muudele mälestistele, hoiatasid eile eksperdid, ärgitades ÜRO-d nende kaitseks samme astuma. 

Akadeemikud ja poliitikakujundajad arutasid Ateenas toimunud kohtumisel ohte maailmapärandile, et prognoosida, mõõta ja vastu seista kliimamuutuste mõjule. Ühtlasi soovivad nad probleemi lülitamist septembris New Yorgis toimuva ÜRO kliimamuutuste tippkohtumise päevakorda.

Akropoli muuseumi direktor Dimitrios Pandermalis märkis, et kuigi keskkonna põhjustatud kahju on alati olnud mälestistele väljakutseks, on need ohud praegu kiiresti süvenemas. 

«Asjade mõõtkava on teistsugune ja hävitustöö võib olla pöördumatu,» lausus ta.

ÜRO valitsustevaheline kliimamuutuste ekspertkogu (IPCC) hoiatas oktoobris, et kui soojenemine jätkub praeguses tempos, viib see katastroofilise tõusuni 3-4 kraadi Celsiuse võrra, ning üleilmse kaose vältimine nõuab suurt muutust. 

«Kliimamuutus ohustab meie tulevikku, aga ka meie pärandit -- nii looduslikku kui kultuurilist,» märkis ÜRO peasekretär António Guterres enne kohtumist. 

«Äärmuslikud ilmastikunähtused ja kliimanihked nõuavad lõivu iidsetelt monumentidelt ja paikadelt.»

Ateena kohtumisel kutsuti üles tõhustama vahendeid kliimamuutustest tingitud ohu hindamiseks ja riskide leevendamiseks, nagu seda on kliimaprojektsioonidel põhinevad ohukaardid. 

Konverentsil tõsteti esile ka väljakutseid veealuse pärandi, nagu laevavrakid, säilitamise osas. 

Ateena Akadeemia Atmosfäärifüüsika ja Klimatoloogia Uurimiskeskuse juht hoiatas, et inimtekkelise globaalse soojenemisega muutub kõik happelisemaks atmosfääris, aga ka meredes. 

Konverentsi võõrustasid ühiselt Kreeka valitsus, ÜRO ja ÜRO kultuuriagentuur UNESCO.

Tagasi üles