Gruusia president kritiseeris Putinit lendude keelamise eest

Gruusia president Salomé Zurabišvili.

FOTO: Imago/ScanPix

Gruusia president Salomé Zurabišvili kritiseeris Vene presidendi Vladimir Putini otsust peatada lennud Gruusiasse.

«Pinged Thbilisi ja Moskva vahel on kestnud juba pikka aega,» ütles Zurabišvili täna intervjuus telekanalile Euronews. «See ei takistanud 1,5 miljonit Vene turisti Gruusiasse tulemast,» märkis ta. 

«Turistidel peaks olema võimalus Gruusiat külastada, kuna neile väga meeldib see riik. Poliitikud ja liidrid peaksid leidma viise, kuidas lahendada probleemi, mis intsidendi põhjustas,» lausus Zurabišvili, selgitades, et peab probleemi all silma Gruusia alade taasühendamist. 

«See aga ei peaks mõjutama ei elanikke ega turiste,» lisas president. «Poliitika ei tohiks kahjustada rahumeelset õhkkonda, mis vastupidiselt kõigile kartustele Gruusias valitseb.»

Venemaa teatas laupäeval, et keelab Gruusia lennufirmadel alates 8. juulist oma õhuruumis lendamise, suurendades survet Thbilisile pärast sarnase keelu kehtestamist Vene lennufirmadele Gruusia kohta päev varem. 

Reedel õhtul teatas Kreml, et president Vladimir Putin jõustas määruse, mis keelab Vene lennufirmadel alates 8. juulist Gruusiasse lendamise.

Kremli teatel on keelu eesmärk «tagada Vene riiklik julgeolek ja kaitsta Vene kodanikke kuritegeliku ja muu ebaseadusliku tegevuse eest». Kreml teatas ka rakkerühma loomisest, mis hakkab juhtima venelaste Gruusiast kojutoomist.

Thbilisis puhkesid neljapäeval rahutused seoses Vene riigiduuma saadiku esinemisega Gruusia parlamendis. Opositsiooni meeleavaldustel puhkenud kokkupõrgetes sai vigastada  160 meeleavaldajat ja 80 politseinikku.

Moskva on peatanud lennud Gruusiasse ka varem - pingetõusu ajal kahe riigi suhetes 2006. aasta oktoobris ning 2008. aasta augustis pärast Vene-Gruusia viiepäevase sõja puhkemist Gruusia separatistlike piirkondade Abhaasia ja Lõuna-Osseetia üle.

Tagasi üles