Pariis kutsus Moskvat ja Ukraina uut juhtkonda Donbassi tüli lahendama

Vene väed Donbassis.

FOTO: ALEKSEY FILIPPOV / AFP / Scanpix

Prantsuse peaminister Édouard Philippe kutsus esmaspäeval Venemaad kasutama ära muudatused Ukraina juhtkonnas, et hoogustada jõupingutusi Donbassi konfliktile lahenduse leidmiseks.

«Me usume, et Ukraina uue presidendi (Volodõmõr Zelenskõi) valimine pakub meile uusi võimalusi. Ja me peame selle võimaluse ära kasutama. Ke teeme seda aktiivselt. Ma räägin Prantsusmaast ja Saksamaast,» ütles Philippe ajakirjanikele pärast kõnelusi Vene peaministri Dmitri Medvedeviga Le Havre'is.

Prantsusmaa ja Saksamaa on täis otsustavust edendada positiivseid muutusi olukorras, kasutades Normandia formaati, lisas Philippe.

«Me kutsume Venemaa juhtkonda kasutama ära muudatused ja uue Ukraina presidendi ametisseastumine, et täielikult ja kõikehõlmavalt viia ellu Minski kokkuleppeid,» sõnas Prantsuse peaminister.

Medvedevi sõnul ei ole Ukraina uus valitsus ennast Donbassi kriisi lahendamise küsimuses veel näidanud ja tal on endiselt võimalik astuda õigeid samme nii Minskis peetavatel kolmepoolse kontaktrühma aruteludel kui ka Ukrainat, Venemaad, Prantsusmaad ja Saksamaad hõlmavas Normandia formaadis. 

«Samuti ei ole ta veel luhanud võimalust liikuda üldisema rahusobitamise suunas meie naaberriigis Ukrainas,» lausus Vene peaminister. 

Hoolimata erimeelsustest paljudes küsimustes, on olemas vajadus vahetada informatsiooni ja kõrvutada lähenemisi selle üle, kuidas seda dialoogi hoogustada, ütles Medvedev. «Eriti arvestades, et Prantsusmaa juhtkond, riigi president teevad sellel rajal aktiivseid jõupingutusi. Me peame neid tervikuna väga kasulikeks,» lisas ta. 

Medvedevi Prantsusmaa-visiit oli Vene kõrge ametiisiku esimene visiit Prantsusmaale pärast 2017. aasta juunit, kui pärast Emmanuel Macroni presidendiametisse vannutamist käis Versailles's temaga kohtumas Vene president Vladimir Putin. 

Philippe ütles Medvedevile, et tahab laiendada poliitilist dialoogi Venemaaga. Medvedev vastas talle, et «suhtluskanalite külmutamine oli kõige halvem liikumissuund». 

Prantsuse peaminister tõstatas kõnelustel ka Prantsuse kodaniku Philippe Delpali vahistamise juhtumi. Delpal on investeerimisfondi Baring Vostok kõrge juht, kes vahistati veebruaris Venemaal koos fondi ameeriklasest asutaja ja tegevjuhi Michael Calvey ja veel viie inimesega. Vene võimud süüdistavad Calveyt suurkelmuses. 

Calvey on sestsaadik viidud üle koduaresti, kuid Delpali hoitakse jätkuvalt eeluurimisvangistuses. 

«Ma tegin selgeks emotsiooni, mida see juhtum on Prantsusmaal tekitanud,» lausus Philippe. Medvedev keeldus aga seda küsimust arutamast, öeldes, et see on Vene kohtuvõimude pädevuses. 

Prantsuse peaminister ütles pärast kohtumist pressikonverentsil, et Venemaale kehtestatud majandussanktsioonid «ei ole püsiv režiim, vaid faas, mida võib iga hetk oodata tühistamine». 

Philippe arutas enda sõnul Medvedeviga võimalusi Prantsuse-Vene majandussuhete hoogustamiseks, sest majandussuhted elavad rahvusvahelistest sanktsioonidest hoolimata edasi. «Prantsuse firmad on Vene turule pühendunud,» lisas ta. 

Tagasi üles