Iraan välistas pärast teadannet uutest sanktsioonidest dialoogi USAga

«Kui Iraan tahab võidelda, siis on see Iraani ametlik lõpp. Ärge enam kunagi ähvardage uuesti Ühendriike,» on Trump kirjutanud.

FOTO: SIPA / SIPA

Iraani suursaadik ÜROs teatas esmaspäeval, et tingimused dialoogiks Washingtoniga ei ole küpsed pärast seda, kui USA president Donald Trump tegi teatavaks uued sanktsioonid Teheranile. 

ÜRO Julgeolekunõukogu arutas esmaspäeval suletud uste taga Ühendriikide ja Iraani vastasseisu. Iraani saadik Majid Takht Ravanchi ütles ajakirjanikele, et USA peab lõpetama «oma majandussõja iraani rahva vastu». 

«Pole võimalik alustada dialoogi kellegagi, kes sind ähvardab ja hirmutab,» lausus Ravanchi. «Sellise dialoogi õhkkonda ei ole veel tekkinud.» 

Paar tundi varem oli USA teatanud uutest sanktsioonidest Iraani kõrgeima juhi ajatollia Ali Khamenei ja kaheksa riigi eliitväeosa revolutsioonikaardi komandöri vastu. Ühendriikide rahandusministeerium teatas ka kavatsusest kanda musta nimekirja Iraani välisminiser Mohammad Javad Zarif. 

«Seni kuni see oht on püsib, pole mingit võimalust, et Iraan ja USA saavad alustada dialoogi,» lausus Iraani suursaadik ÜRO-s. 

Ravanchi kordas ülekutset kõnelusteks Pärsia lahe äärsete riikidega julgeoleku parandamise üle ja ütles, et on palunud ÜRO-l etendada rolli sellise foorumi edendamises. 

Välisminister Mike Pompeo ütles pühapäeval, et Ühendriigid on valmis Iraaniga läbi rääkima, kui islamivabariik lõpetab katsed saavutada oma välispoliitilisi eesmärke vägivalla abil. 

«Kui Iraani režiim otsustab loobuda vägivallast ja vastab diplomaatiaga meie diplomaatilistele sammudele, siis ta teab, kuidas meid leida. Aga kuni seda pole juhtunud, intensiivistame me oma diplomaatilise isolatsiooni ja majandusliku surve kampaaniat,» lausus Pompeo.

ÜRO Julgeolekunõukogu koguneb USA palvel pärast seda, kui Iraan tulistas neljapäeval alla Ühendriikide luuredrooni, mis Teherani hinnangul oli sisenenud riigi õhuruumi, mida Washington eitab. 

Trump ütles reedel, et USA oli pärast drooni allatulistamist valmis sõjaliseks löögiks Iraani vastu, kuid loobus sellest, kuna see poleks olnud proportsionaalne samm.

Prantsuse suursaadik François Delattre ütles enne Julgeolekunõukogu istungit ajakirjanikele, et USA sanktsioonide karmistamisega käsikäes peavad käima senisest hoogsamad diplomaatilised jõupingutused. 

«Me oleme olukorras, kus maksimaalne surve on loogiline ainult koos maksimaalse diplomaatiaga,» sõnas Delattre. 

Tagasi üles