K, 27.09.2023

Pompeo palus saudidel ja AÜE-l tõhustada Iraani jälgimist merel

Facebook
Comments
USA välisminister Mike Pompeo (vasakul) esmaspäeval Abu Dhabi kroonprintsi ja Araabia Ühendemiraatide relvajõudude asejuhi Mohammed bin Zayediga kõnelusi pidamas.
USA välisminister Mike Pompeo (vasakul) esmaspäeval Abu Dhabi kroonprintsi ja Araabia Ühendemiraatide relvajõudude asejuhi Mohammed bin Zayediga kõnelusi pidamas. Foto: EMIRATES NEWS AGENCY / HANDOUT / EPA

USA välisminister Mike Pompeo keelitas esmaspäeval Saudi Araabiat ja Araabia Ühendemiraate suurendama jõupingutusi Iraani tegevuse jälgimiseks merel osana püüetest moodustada merejulgeoleku tugevdamiseks rahvusvaheline koalitsioon. 

Pompeo lendas USA kahe tähtsa liitlase juurde Pärsia lahe piirkonnas pärast seda, kui Iraan tulistas neljapäeval alla Ühendriikide luuredrooni, millele Washington otsustas reageerida uute sanktsioonide kehtestamisega Teheranile.   

USA president Donald Trump kutsus samal päeval oma välisministri visiitidega teisi riike oma naftasaadetisi ise kaitsma selle asemel, et mereteede julgeoleku tagamisel Ühendriikidele toetuda. 

Pompeo ütles kohtumisel Abu Dhabi kroonprintsi Mohammed bin Zayediga, et loodab kaasata üle 20 riigi, teiste seas Saudi Araabia ja AÜE, koostöösse merejulgeoleku tugevdamiseks. 

«Meil läheb vaja teie kõigi osavõttu, eriti teie sõjaväelasi,» lausus Ühendriikide välisminister. «President tahab koormust jagada, et USA ei kannaks selle kulusid.» 

Viimastel päevadel on Iraani läbirääkimistele kutsunud nii Pompeo kui ka Trump, kuigi mõlemad on esitanud selleks tingimusi. 

USA, Saudi Araabia, AÜE ja Suurbritannia avaldasid varem esmaspäeval ühisavalduses toetust kõnelustele ja väljendasid muret Iraani tegevuse pärast. 

«Me kutsume Iraani peatama mis tahes uusi piirkondlikku stabiilsust ohustavaid tegusid ja ärgitame leidma diplomaatilisi lahendusi pingete vähendamiseks,» seisis Ühendriikide väljastatud avalduses. 

Ühe USA ametniku sõnul võib Pompeo merejulgeolekukoalitsiooni idee hõlmata teiste riikide relvajõude, kuid nende ülesanne oleks tegeleda seire, mitte kaubalaevade saatmisega. 

«Me peame moodustama koalitsiooni, et takistada sellist iraanlaste tegevust, millega nad Pärsia lahel tegelevad, mis on vabakaubanduse ja meresõiduvabaduse takistamine või õõnestamine,» lausus ametnik. 

USA välisminister kohtus enne AÜE-sse saabumist Jeddah's Saudi kuninga Salmani ja kroonprintsi Mohammed bin Salmaniga. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles