Häiriv foto: Rio Grande jõge ületada üritanud isa ja tütar leiti uppununa

Võimud seisavad Rio Grande jõe kaldal, kus Oscar Alberto Martinez oli üritanud tütre Angie jõge ületada ning Ameerikasse pääseda.

FOTO: Julia Le Duc / AP / Scanpix

Õõvastav pilt El Salvadori Vabariigist pärit uppunud 25-aastasest mehest ja tema kaheaastasest tütrest ringles sel nädalal sotsiaalmeediakanalites. Oscar Alberto Martinez oli üritanud tütre Angie Valeriaga Rio Grande jõge ületada ning Ameerikasse pääseda.

Uppunud mehe ema meenutab, et oli palunud pojal mitte minna, kartes, et temaga võib pikal rännakul midagi juhtuda. «Alates sellest, kui Oscar ütles, et nad tahtsid minna, ütlesin ma neile, et ärge minge. Mul oli tunne, kole ettekujutus, et midagi võib valesti minna,» meenutab Rosa Ramirez.

Vaatamata ema palvetele lahkus Oscar koos oma perega El Salvadorist aprillis, lootuses leida tööd ja paremat elu Ameerikast. «See oli tema unistus. Helde tulevik tema perele,» rääkis Ramirez.

Tee Ameerikasse läbi Mehhiko on täis ohte. Kuid kümned tuhanded Guatemala, Hondurase ja El Salvadori elanikke on selle tee ette võtnud.

 Oscar Alberto Martinez oli üritanud tütre Angie Valeriaga Rio Grande jõge ületada, et Ameerikasse pääseda.

FOTO: STR / AFP / Scanpix

Lisaks ilmastikuelementidele peavad migrandid arvestama ka kartellide ja korrupeerunud ametnikega, kes smugeldajate teekondi kontrollivad.

Immigratsiooniametnik Mehhiko Tamaulipase osariigist teatas, et asüülijärjekorras ootamisest väsinud Martinez ja Angie Valeriea üritasid ujuda Ameerikasse pühapäeval. Oscari naine Tania Vanessa Avalos jäi ellu.

«Seda fotot on hämmastav vaadata. Ta ei lasnud temast (tütrest) kunagi lahti. On näha, kuidas ta teda kaitses,» ütles foto kohta Ramirez.

Rosa Ramirez, uppunud Oscar Alberto Martineze ema. 

FOTO: JOSE CABEZAS / REUTERS / Scanpix

Pilt Oscarist ja tema tütrest meenutab ikoonilist 2015. aasta fotot kolmeaastasest Süüria põgenikust Aylan Kurdist, kelle surnukeha Vahemere rannikule uhus. 

ÜRO põgenikeagentuuri sõnul illustreerib Oscari ja Angie Valeria õnnetus USA piiril «saamatust vägivallaga, mis ajab inimesi neid meeleheitlikke teekondi ette võtma, tegeleda».

Vatikan teatas, et Paavst Franciscus avaldas pildi nägemisel sügavat kaastunnet.

El Salvadori vabariigi välisminister Alexandra Hill õhutas inimesi selliseid retkesid mitte ette võtma.

Mehhiko saatis tuhandeid sõdureid piirile ning pikendas vastuolulist põgenike isolatsiooniprogrammi, et vähendada migrantide voolu Ameerikasse.

Migrandid peavad nüüd ootama pikalt järjekorras, et Ameerikas põgenikustaatust omandada. Iga päev saab vaid piiratud arv inimesi kandideerida ning neid, kelle taotlusi üle vaadatakse, saadetakse Mehhikosse ootele.

Need meetmed on kaasa toonud ebaseadusliku migratsiooni kasvu. USA piirivalve sõnul suri eelmisel aastal piiri ületades 283 inimest.

Lisaks võivad sisserändajad ka Mehhikos vägivalla ohvriks langeda. Varem sel kuul tapeti Mehhiko osariigis Veracruzis 19-aastane Maria Senaida Escobar. Väidetavalt tulistas naist politseinik. Tema Californias elav isa, Dario Escobar, teatas, et ta tütar üritas põgeneda vaesusest isa juurde.

Nüüd on Escobar tagasi El Salvadoris, et oma tütre surnukeha kätte saada. Escobar rääkis, et maksis 6000 dollarit, et tütre keha Mehhikosse toimetataks. «Ma tahan, et inimesed, kes temaga niimodi käitusid, kaotaksid oma tööd ja läheks vangi. Ta oli relvitu, kui nad ta tapsid,» ütles 58-aastane Escobar.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles