L, 3.12.2022

Hiina korraldas Hongkongis sõjaväeõppuse

AFP/BNS
Hiina korraldas Hongkongis sõjaväeõppuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hongkongis asuva Hiina garnisoni sõdurid lipuheiskamistseremoonial.
Hongkongis asuva Hiina garnisoni sõdurid lipuheiskamistseremoonial. Foto: AFP / Scanpix

Hiina sõjaväega seotud ajaleht avaldas täna pilte nädalatagusest sõjaväeõppusest Hongkongis, mis analüütikute sõnul on hoiatus Pekingi kriitikutele linnas, mida kimbutavad valitsusevastased meeleavaldused.

Hiina rahvavabastusarmeel (PLA) on garnison Hongkongis olnud alates sellest, kui linn 1997. aastal Hiinale tagastati, kuid selle sõjaväelased on linnas hoidnud madalat profiili ja rutiinsed õppused ei ole varem palju tähelepanu äratanud.

PLA-ga seotud ajaleht avaldas pildid läinud nädala õppusest päev pärast seda, kui demokraatiameelsed protestijad rüüstasid Hongkongi parlamenti ja sodisid selle seintele pekingivastaseid sõnumeid.

Poolautonoomses linnas algasid massimeeleavaldused läinud kuul vastusena eelnõule, millega taheti lubada inimeste väljaandmist Mandri-Hiinale.

PLA päevaleht kirjutas Twitteri laadsel Weibo platvormil, et eelmise nädala õppuse, kus osalesid maavägi, merevägi ja õhuvägi, eesmärk oli «vaadata üle ja tõsta üksuste lahingvalmidust eriolukordades».

«Selle õppuse eesmärk on ilmselge. See on hoiatada Hongkongi iseseisvuslikke elemente ja heidutada välissekkumist Hongkongi asjadesse,» ütles Ni Lexiong Shanghai kaitsestrateegia instituudist.

«Kui asjad arenevad äärmuslikumale tasandile ja Hongkongi valitsus ei suuda olukorraga toime tulla, siis keskvalitsus võib oma sõdureid kasutada,» lisas ta.

Õppusel osalenud mereväe komandör Zhu Yonghua ütles Kommunistliku Partei hääletorule People's Daily, et õppused aitavad parandada Hiina sõjaväe võimekust «aidata Hongkongi valitsusel kaitsta oma kodanike elusid ja vara».

«Teade PLA õppusest Hiina riigimeedia poolt on mitte väga peen sõnum Hongkongile ja maailmale, et Hiina on lõpuks valmis kasutama jõudu, et kaitsta oma huvisid Hongkongis,» ütles Austraalia Macquarie ülikooli Hiina välis- ja julgeolekupoliitika uurija Adam Ni.

Märksõnad
Tagasi üles