P, 24.09.2023

USA president hoiatas taas Iraani

Facebook
Comments
USA president Donald J. Trump.
USA president Donald J. Trump. Foto: MICHAEL REYNOLDS / EPA

USA president Donald Trump hoiatas kolmapäeval taas Iraani öeldes, et Teherani ähvardused hammustavad neid endid lõpuks tagasi.

«Iraan väljastas just uue ähvarduse. Rouhani ütles, et nad rikastavad uraani palju tahavad, kui tuumalepet pole,» kirjutas Trump sotsiaalmeedias viidates Iraani presidendile Hassan Rouhanile.

«Olge oma ähvardustega ettevaatlikud, Iraan. Nad tulevad ja hammustavad teid tagasi nagu keegi pole kunagi varem hammustanud,» jätkas Trump.

Iraani president Hassan Rouhani hoiatas varem päeval, et Teheran rikastab alates pühapäevast uraani «mistahes tasemeni me tahame».

Rouhani kommentaar tuli keset kõrgeid pingeid USA-Iraani suhetes pärast seda, kui Ühendriigid lahkusid ühepoolselt Iraani 2015. aasta tuumaleppest ja taaskehtestasid sanktsioonid.

Esmaspäeval teatas Iraan, et on ületanud leppes lubatud rikastatud uraani varude piiri.

Valitsusistungil tehtud kommentaaris vihjas Rouhani, et Euroopa ei ole Teheranile veel pakkunud lahendust, kuidas leevendada USA sanktsioonide mõju.

«Mistahes kogust me tahame, mistahes kogust on vaja, me viime selle üle 3,67 protsendi,» ütles Rouhani.

Tuumaleppe järgi on Iraanil keelatud rikastada uraani üle 3,67 protsendi, mis on piisav kasutamiseks tuumajaamades, kuid oluliselt madalam relvadeks vajaminevast 90 protsendist.

Varude suurendamine ja kõrgema tasemele rikastamine annab Iraanile võimaluse toota piisavalt materjali tuumarelva tarvis. Teheran eitab tuumarelva soetamise soovi, kuid tuumaleppe eesmärk oli selle omandamist vältida.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles