Kuumalained võivad muuta osa India alasid elamiskõlbmatuks

Indialasi kimbutavad üha sagedasemaks muutuvad kuumalained.

FOTO: PUNIT PARANJPE / AFP / SCANPIX

Sel suvel juba enam kui saja inimese elu nõudnud kuumalained ähvardavad tulevikus kujuneda veelgi intensiivsemaks ja tuua kaasa ulatusliku humanitaarkriisi, sest suured maa-alad võivad muutuda elamiskõlbmatuks.

Kuumalained tabavad Indiat tavaliselt ajavahemikul maist juulini ning vaibuvad mussoonvihmade saabudes. Viimastel aastatel on kuumalained muutunud aga üha intensiivsemaks, sagedasemaks ja pikaajalisemaks. 

Arvatakse, et Indiat mõjutavad kliimamuutused kõige rängemalt, kirjutas CNN. Massachusettsi tehnoloogiainstituudi (MTI) ekspertide sõnul tõuseb temperatuur mõnelpool Indias lähikümnenditel nii kõrgeks, et inimestel pole võimalik neis paigus enam elada ja seda isegi juhul, kui maailma riigid suudaksid peagi kokku leppida kliimamuutuste ohjeldamises.

«Tuleviku kuumalained saavad olema kohutavad isegi siis, kui kliimamuutusi leevendada püütakse, aga veelgi kohutavamad siis, kui kliimamuutust ei ohjeldata,» ütles MTI professor Elfatih Eltahir.

Eelmisel aastal tabas erinevaid India piirkondi kokku 484 kuumalainet. 2010. aastal oli kuumalaineid Indias vaid 21.

Käesoleva aasta juunis tõusis õhutemperatuur India pealinnas New Delhis 48 kraadini purustades sellega juunikuu kuumarekordi. India vaeseimas osariigis Biharis suleti kõik koolid, kolledžid ja koolituskekused viieks päevaks, et inimesed ei lahkuks oma kodudest ja püsiksid siseruumides. Põhjuseks kõrge õhutemperatuur, mis nõudis enam kui saja inimese elu.

«Kui me jätkame kasvuhoonegaaside õhkupaiskamist praeguses tempos, seisab üks maailma kõige tihedamalt asustatud piirkond tõenäoliselt silmitsi surmava kuumalainega, mis ületab inimeste kuumataluvuse,» ütles Hongkongi tehnikaülikooli professor Eun Soon.

Samuti ähvardab Indiat veepuudus, sest nii põhjavesi kui jõed ja järved on kokku kuivamas.

Paadid kuivanud järve põhjas.

FOTO: SAM PANTHAKY / AFP / Scanpix

Tagasi üles