Hiina vormib uiguuri lastest juurteta musterkodanikke

  • Hiina on hoogustanud uiguuri laste perest ja kodust eraldamist.
  • Selleks on ehitatud hulgaliselt uusi suletud internaatkoole- ja lasteaedu.
  • Paljud paguluses elavad uiguurid ei tea midagi oma laste saatusest.
  • Eksperdi sõnul on laste eemaldamine oma usust ja keelst kultuuriline genotsiid.

29-aastane uiguur Meripet hoidmas käes fotot oma lastest. Naine saabus Türgisse 2017. aasta veebruaris külla oma haigele isale, jättes Hiinasse oma neli last: kaheksa-aastase Abdurahmani, kuueaastase Adile, nelja-aastase Muhemmedi ja kolmeaastase Abdulla. Türgis viibides kuulis ta, et uiguuridelt võetakse ära passe ja välismaal käinud inimesi viiakse koju naasmise järel ümberõppelaagritesse. Nii otsustaski ta jääda Türki, kus sündis ka tema viies laps Abduweli. Nelja vanemat last pole Meripet alates sellest näinud ning ta on kuulnud, et nad on viidud internaatlasteaeda Hotanis.

FOTO: Dake Kang/Ap/Scanpix

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Ma ei tea, kes nende järele vaatab,» jutustab Hiina Xinjiang provintsist pärit uiguuri naine Istanbulis, näidates pilti oma kolmest kodumaale jäänud tütrest, «meil pole mitte mingisugust kontakti.» Teine ema hoiab käes fotot oma kolmest pojast ja ühest tütrest ning pühib pisaraid: «Ma kuulsin, et nad on viidud lastekodusse.»

Hiina võimud on juba saatnud sadu tuhandeid täiskasvanud moslemitest uiguure nn ümberõppelaagritesse, kuid nüüd on hoogustunud ka kampaania eraldada moslemilapsed nende vanematest, usust ja keelest ning suunata internaatkoolidesse ja -lasteaedadesse, selgub BBC uurimistööst.

Tagasi üles
Back