Iraan: Euroopal on tuumaleppe päästmiseks 60 päeva

Foto on illustratiivne.

FOTO: Imago/ScanPix

 Viimane võimalus Iraani ja suurriikide vahel 2015. aastal sõlmitud tuumaleppe päästmiseks möödub 60 päeva pärast, hoiatas täna Teheran. 

Iraani välisministeeriumi kõneisik Abbas Mousavi ütles ajakirjanikele, et rohkem tähtaegu lepingu päästmiseks septembriks Iraan ei paku. Mousavi lisas, et Teheran on endiselt avatud läbirääkimisteks Euroopa riikidega ning avaldas lootust, et need astuvad samme oma lepinguliste kohustuste täitmiseks. 

Ta hoiatas Euroopa riike, et need ei astuks «eskaleerivaid samme» vastuseks Teherani otsusele asuda rikastama uraani 2015. aasta tuumaleppega lubatust kõrgemale astmele. 

«Kui lepingu Euroopa poolte reaktsioon on kummaline, jätame vahele kõik järgmiseks plaanitud sammud ja asume ellu viima viimast,» hoiatas Mousavi, täpsustamata, milles viimane samm seisneks.

Iraani võimud teatasid eile, et islamivabariik alustab pärast tähtaega edasisi samme «tuumalepingu täitmise vähendamise suunas».  Iraan on juba rikkunud lepinguga sätestatud piiranguid uraani rikastamisele ja varude suurusele. 

Tagasi üles