ÜK ei luba Vene Sputnikut ja RT-d ajakirjandusvabaduse konverentsile

Venemaa uudisteorganisatsioone RT.

FOTO: Pavel Golovkin / AP/ Scanpix

Ühendkuningriik teatas, et ei lase Venemaa uudisteorganisatsioone RT ja Sputnik Londonis toimuvale üleilmsele ajakirjandusvabaduse konverentsile, sest nad etendavad aktiivset rolli väärinfo levitamises.

Koos Kanadaga korraldatav konverents toimub kolmapäeval ja neljapäeval. Üritusel osaleb umbes 60 ministrit ning tuhatkond ajakirjanikku ja kodanikuühiskonna liiget.

«Me pole RT-d ega Sputnikut akrediteerinud nende aktiivse rolli tõttu väärinfo levitamises,» ütles välisministeeriumi pressiesindaja.

«Kuigi kõikide akrediteerimispalvete rahuldamine pole võimalik, siis osalevad konverentsil ajakirjanikud meediaväljaannetest üle maailma, kaasa arvatud Venemaalt.»

Venemaa suursaatkond mõistis reedel RT-d puudutanud otsuse hukka. «See on otsene poliitiliselt motiveeritud diskrimineerimine,» rõhutas saatkond.

Saatkonna avalduse järgi öeldi RT-le, et tema ajakirjanikele konverentsil ruumi polnud. Saatkond esitas Briti välisministeeriumile kaebuse.

Sammule eelnes Briti võimude «kuudepikkune määrimiskampaania» RT vastu, lisati avalduses. Dokumendis toodi esile muu seas Briti meedia järelevalveameti Ofcom otsus.

Ofcom leidis detsembris, et RT rikkus sõltumatuse reegleid mitmes saates, mis avaldati pärast Inglismaal Salisbury linnas toimunud närvimürgirünnakut.

Moskva eitas Londoni väidet, et mullu märtsis Vene topeltagendile tehtud rünnaku taga oli just tema.

Londoni konverentsi korraldajate sõnul on ürituse eesmärk suurendada rahvusvahelist arutelu ja koostööd ajakirjandusvabaduse, kaasa arvatud võltsuudiste üle.

Konverentsil osaleb ka rahvusvaheliste inimõiguste advokaat Amal Clooney, kes on Briti erisaadik ajakirjandusvabaduse vallas.

Ta juhib ühe sõltumatute ekspertide komisjoni esimest kohtumist, kus arutatakse ajakirjanike kaitsmiseks mõeldud riiklike seaduste tugevdamist.

Lõplik külaliste nimekiri on veel avaldamata, kuid ametnike sõnul jäid ainsatena kutsumata Põhja-Korea, Süüria ja Venezuela.

Konverentsi eel teatas ÜK 18 miljoni naela (20,1 miljoni euro) eraldamisest väärteabe levikule vastu seismiseks Ida-Euroopas ning sõltumatu ajakirjanduse tugevdamiseks Balkani lääneosas.

Raha on osa lubadusest eraldada viie aasta jooksul Ida-Euroopale ja Kesk-Aasiale 100 miljonit naela (111,6 miljonit eurot).

Tagasi üles