P, 2.04.2023

Ghana president ärgitab Aafrikat muutma oma suhet Euroopaga

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Nana Akufo-Addo
Nana Akufo-Addo Foto: Afolabi Sotunde

Aafrika peab muutma oma suhet Euroopaga, kui ta tahab hakata omade jõududega toime tulema ning lõikama kasu oma suurtest loodusvaradest, mis võivad Aafrika ümber teha, ütles Ghana president neljapäeval.

«Aafrika ja Euroopa on loomulikud partnerid..., kuid see suhe peab olema senisest midagi muud,» ütles Nana Akufo-Addo pärast kõnelusi Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga.

Akufo-Adodo ütles seda pöördumises 400 Prantsusmaal elava Aafrika diasporaa esindajale, kes olid kogunenud Pariisi Élysée paleesse. Mõlemad presidendid vastasid seal ka publiku küsimustele.

«See suhe on Euroopat rikastanud, kuid Aafrikat rikkamaks teinud pole. Seepärast peame seda dünaamikat muutma ning saame seda ainult ise teha, rakendades meie tuleviku jaoks õigeid meetmeid,» lausus Akufo-Addo.

«Peame saama eemale ideest, et kuskil on jõuluvana, kes tuleb ja arendab meie mandrit meie eest. Jõuluvana pole olemas, oleme vaid meie,» rõhutas ta.

«Seepärast, härra president, ütleme, et meil on tulnud aeg võtta meie saatus meie endi kätesse,» lausus ta president Macronile.

Endisel Briti koloonial Ghanal pole Pariisiga samu ajaloolisi sidemeid nagu teistel Prantsuse Lääne-Aafrika kolooniatel. Kui Macron Ghanat 2017. aasta novembris läks, siis sai temast esimene seda riiki külastanud Prantsuse president.

Akufo-Addo astus ametisse 2017. aastal ning sestpeale ärgitab ta kontinendilt lahkunud aafriklasi koju naasma. Eriti peab ta silmas Ühendriikidesse läinud aafriklasi. Ta nimetas 2019. aasta «naasmise aastaks».

Tema sõnul võivad välisaafriklased etendada Aafrikas võtmerolli nende abiga saaks Aafrika teha sama mis Hiina, mille saamist maailma tootmiskeskuseks lükkas suuresti tagant välismaal elavate hiinlaste tohutud investeeringud.

«Selline Hiina areng muutis hiinlaste staatust ja positsiooni üle maailma,» lisas ta.

Need, kes juhtisid kuus aastakümmet tagasi Aafrikat hõlmanud iseseisvusliikumisi, said aru, et nendega ei kaasne mitte ainult vabadus suveräänsetest riikidest, vaid see paneb aluse ka ühiskonna ja majanduse ümbertegemisele.

«Seda aga pole veel juhtunud,» ütles Akufo-Addo.

Samas on Aafrika nüüd ainulaadses positsioonis, sest tal on kõvasti loodusvarasid ning maailma noorim elanikkond. Aafrikas on iga neljas inimene alla 19-aastane.

«Kui me leiame vahendid selle elanikkonna harimiseks ja neile oskuste andmiseks, siis paneme Aafrika väga tugeva majandusliku kasvu teele,» lausus ta.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Märksõnad
Tagasi üles