ÜK on nõus Iraani tankeri vabastama, kui see Süüriasse ei sõida

Suurbritannia välisminister Jeremy Hunt.

FOTO: SWNSAdam Gray / SWNS / Scanpix

Briti välisminister Jeremy Hunt üritas laupäeval maandada pingeid Iraaniga ning teatas, et Gibraltaril kinni peetud Iraani naftatanker lastakse vabaks, kui Teheran tagab, et see ei lähe Süüriasse.

Hunti sõnul oli tal «konstruktiivne telefonivestlus» oma Iraani ametivenna Mohammad Javad Zarifiga, kes kinnitas talle, et Teheran ei ürita ÜK ja Iraani pingeid ägestada.

«Kinnitasin talle, et meid paneb muretsema Grace One'i sihtkoht, mitte nafta päritolu,» lausus Hunt. Ta viitas tankerile, mis väikesel Briti territooriumil Gibraltaril 4. juulil kinni peeti.

USA ametnike arvates oli toornaftalastis supertanker teel Süüriasse. Kohalejõudmisel oleks Iraan rikkunud nii Euroopa Liidu kui USA sanktsioone.

Hunti sõnul lubab ÜK «vabastamisele kaasa aidata, kui meile antakse tagatised, et ta ei sõida pärast Gibraltari kohtumenetluse läbimist Süüriasse».

«Välisminister Zarif ütles mulle, et Iraan tahab küsimuse lahendada, mitte pingeid ägestada.»

Teheran reageeris naftatankeri kinnipidamisele raevukalt. ÜK teatas sel nädalal, et Iraani sõjalaevad üritasid takistada Hormuzi väina läbinud Briti naftatankeri liikumist.

Hunti sõnul teeb Gibraltari peaminister Fabian Picardo «selle küsimuse koordineerimisel suurepärast tööd ning jagab eesseisva tee asjus ÜK vaatenurka».

Minister lisas, et tõstatas Zarifiga ka Briti-Iraani kodaniku Nazanin Zaghari Ratcliffe'i vangisoleku Iraanis. Zarif «ütles, et jätkab lahenduse leidmise otsinguid».

Tagasi üles