iDeal kampaania

Alžeeria vahistas viis inimest kahtlustatuna rünnakute kavandamises

Alžeeria protest 12. juulil. Protestiti riigi pealinnas valitsuse vastu.

FOTO: Fateh Guidoum / AP / Scanpix Baltics

Alžeeria sõjavägi vahistas viis inimest kahtlustatuna kavatsuses rünnata valitsusvastaseid meeleavaldusi, mis on kestnud alates 22. veebruarist. 

Kahtlusalused kavandasid rünnakuid rahumeelsete protestijate vastu riigi erinevates osades, on öeldud sõjaväe avalduses, mille kohaselt võeti nad kinni läinud nädalal Batna piirkonnas korraldatud haarangus. 

Võimud nimetasid neid terroristideks. Seda väljendit kasutatakse relvastatud islamistide kohta, kes on riigis aktiivsed olnud 1990. aastate algusest peale. 

Alžeeriat haaras protestilaine pärast seda, kui riigi kauaaegne liider Abdelaziz Bouteflika oli teatanud veebruaris kavatsusest kandideerida viiendaks ametiajaks. 

Ta pani küll ameti maha, kuid meelevaldajad jätkasid protestimist, ärgitades «süsteemi» ümber korraldama ning Bouteflika-aegseid tegelasi lahkuma. 

Ajutine president Abdelkader Bensalah tegi ettepaneku korraldada presidendivalimiste ettevalmistamiseks «erapooletu» rahvuslik dialoog, millesse ei sekkuks riik ega sõjavägi.

Tema ettepanekud, mida toetas ka mõjuvõimas relvajõudude ülem Ahmed Gaid Salah, ei olnud piisavad, et protestijaid maha rahustada. 

Massimeeleavaldusi korraldatakse endiselt igal reedel pealinnas Alžiiris ja teistes võtmetähtsusega linnades. 

Viimastel nädalatel on politsei pidanud kinni tosinaid meeleavaldajaid, kes on siis reedeste meeleavalduste järel taas vabastatud.

Vaatlejate hinnangul on kinnipidamised ja teised meetmed, sealhulgas politseijõudude jõuline kohalolek mõeldud protestijate heidutamiseks. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles