Ankara: USA otsus Türgi F-35 programmist välja heita on ebaõiglane

USA varghävitaja F-35 12. juunil ülelennul Washingtonist.

FOTO: ERIC BARADAT/AFP/Scanpix

Türgi nimetas kolmapäeval ebaõiglaseks USA otsust peatada riigi osalus varghävitajate F-35 NATO programmis Ankara otsuse tõttu osta Vene õhutõrje raketisüsteemid S-400. 

«See ühepoolne samm ei ole kooskõlas liidu vaimuga ega rajane legitiimsetel põhjustel,» teatas Türgi välisministeerium avalduses. «On ebaõiglane kõrvaldada Türgi, üks partnereid F-35 programmis.» 

Valge Maja kinnitas kolmapäeval, et Türgil ei lubata pärast õhutõrje raketisüsteemide ostu Venemaalt enam F-35 programmis osaleda. 

Türgi on esitanud tellimuse rohkem kui 100 F-35 ostmiseks ja kulutanud selleks 1,4 miljardit dollarit. Lisaks on riigi kaitsetööstus investeerinud hävitajate tootmisse suuri rahasummasid. 

«Me kutsume Ühendriike parandama seda eksimust, mis toob kaasa korvamatu kahju meie strateegilistele suhetele,» lisas Türgi välisametkond. 

Ministeerium kutsus USA-d näitama Ankara-Washingtoni suhete tähtsust «mitte ainult sõnade, vaid ka tegudega ja seda eriti võitluses terrorirühmituste vastu». 

USA blokeerib otsusega F-35 komponente valmistanud mitme Türgi firma edasise töö ja tõmbab kriipsu peale Ankara plaanile osta umbes 100 sellist varghävitajat.

Ühendriikide kaitseministeeriumis on juba alanud ettevalmistused varghävitajate jaoks vajaliku umbes 900 komponendi tootmise Türgist mujale viimiseks. Juuli lõpus saadetakse kodumaale ka USA-s väljaõppel viibivad türklastest F-35 tehnikud ja piloodid. 

«Türgi otsus osta S-400-d ei ole kooskõlas riigi kohustustega NATO ees,» ütles USA kaitseministeeriumi hangete asekantsler Ellen Lord. 

«Türgi kaotab selle otsuse tõttu kindlasti ja kahetsusväärselt töökohti ja tulevasi majanduslikke võimalusi,» lausus ametnik. 

Tema sõnul on Türgi võtnud endale F-35 programmi tarnetega varustamiseks ühe miljardi dollari väärtuses rahalisi kohustusi ja riik võis oodata üheksa miljardi dollari ulatuses tellimusi programmi eluea jooksul. 

USA kongressis vastu võetud seadus kohustab valitsust kehtestama sanktsioonid riikidele, kes ostavad olulises mahus Vene sõjatehnikat. 

Ühendriikide välisministeerium teatas kolmapäeval, et Türgile Vene raketisüsteemide ostu tõttu sanktsioonide kehtestamise kohta ei ole veel otsust langetatud. 

Tagasi üles