Saksa humanitaaraluse kapten vastas prokuratuuri küsimustele

Humanitaaraluse Sea-Watch 3 kapten Carola Rackete.

FOTO: Andreas Solaro / AFP / Scanpix

Itaalia valitsuse sisenemiskeeldu eiranud ja vägisi sildunud humanitaaraluse kapten Carola Rackete vastas täna Sitsiilia prokuröri küsimustele illegaalse immigratsiooni abistamise kohta.

Sakslannast kapteni toetajad ootasid kohtumaja ees siltidega, mis lugesid: «Elude päästmine ei ole kuritegu». Hollandi lipu all seilanud Sea-Watch 3 kapten vastas pärast prokuröriga kohtumist meedia küsimustele.

«Mul on väga hea meel, et ma sain võimaluse selgitada kõiki päästeoperatsiooniga seotud pisiasju. Ma siiralt loodan, et Euroopa komisjon annab endast parima, et vältida selliste juhtumite kordumist,» ütles Rackete.

«Ma loodan, et kõik Euroopa riigid töötavad tulevikus üheskoos, et võtta vastu päästetud inimesi,» lisas kapten.

Rackete arreteeriti 29. juunil, sest ta sisenes Lampedusa sadamasse vaatamata riigi siseministri Matteo Salvini kehtestatud keelule. Sadamasse pääsemiseks rammis Rackete rannavalve kaatrit.

Kohtunik tühistas kolme päeva pärast vahistamise, sest 31-aastane kapten oli migrantide elud päästnud.

Humanitaaralus Sea-Watch 3 on siiani politsei valduses Sitsiilias Licata sadamas ning Rackete üle on siiani käimas kaks juurdlust, üks ilma loata riigi vetesse sisenemise eest ja teine ebaseadusliku immigratsiooni abistamise eest.

Täna seletas Rackete prokuratuurile, miks tema meeskond ei oodanud Liibüa rannavalvet, vaid päästis migrandid ise. Lisaks küsiti kaptenilt, miks ta ei sildunud mõnes Liibüa või Tuneesia sadamas.

Itaalia politseikaater eskordib humanitaaralust Sea-Watch 3.

FOTO: Salvatore Cavalli / AP / Scanpix

«Me oleme mures Rackete kriminaalse vahistamise eest. Me õhutame Itaalia võime koheselt lõpetama päästetöötajate kriminaliseerimist,» kirjutasid ÜRO inimõiguste eksperdid pressiteates.

Prokuratuur esitas Itaalia ülemkohtule appelatsiooni Lampedusa sadamasse ebaseadusliku sildumise süüdistuste tühistamise pärast.

Salvini range seisukoha tõttu on humanitaaralused kahtluse alla seatud. Sea-Watch 3 dramaatiline sildumine Lampedusa sadamas avas uue peatüki Salvini ja humanitaaraluste vahelises draamas.

Rackete vahistamise tõttu loodi veebikampaania, millel õnnestus koguda 1,4 miljonit eurot naise kohtukulude katmiseks ja heategevusoperatsiooni toetuseks.

Teisipäeval hääletas Kataloonia pralament Hispaanias ühehäälselt Rackete kuldmedaliga autasustamise poolt. Pariis annetas 100 000 eurot Sea-Watchi heategevusorganisatsioonile ning premeeris Racketet medaliga.

Salvini on oma rünnakutele tuure juurde keeranud. Ta on süüdistanud humanitaaraluseid inimkaubitsejate abistamises ning kutsunud Racketet kriminaaliks.

Rackete kirjutas möödunud nädalal laimu ja vägivalla õhutamise eest Salvini vastu kaebuse. Rackete sõnul on Salvini väljaütlemiste tõttu saadetud talle ähvardavaid sõnumeid.

Tagasi üles