Venemaa ei võtnud ÜRO JN-is omaks haiglate pommitamist Süürias

Vene suursaadik ÜRO-s Vassili Nebenzja 26. juunil Julgeolekunõukogu istungisaalis.

FOTO: SHANNON STAPLETON/REUTERS/Scanpix

Venemaa väljendas neljapäeval vastuseisu ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonikavandile, milles tehti üleskutse lõpetada rünnakud tervishoiurajatistele Süüria Idlibi provintsis.

Kohtumise järel esines ÜRO humanitaarjuht Mark Lowcock harukordse sõnavõtuga, milles rõhutas, et «tapatalgud peavad lõppema».

Venemaa ja Süüria režiimiväed on alates aprillist hoogustanud õhurünnakuid kolme miljoni elanikuga Idlibi provintsile, hoolimata septembrist kehtivast puhvertsoonileppest, millega taheti vältida valitsusvägede pealetungi.

Kuveit, Saksamaa ja Belgia palusid korraldada suletud uste taga julgeolekunõukogu istungi, et arutada aina ägenevat lahingutegevust Loode-Süürias.

Ajakirjanikele jagatud resolutsioonikavandis väljendati «sügavat muret hiljutiste rünnakute pärast haiglatele ja teistele tervishoiukeskustele, nende seas 10. juuli rünnak Maarati rahvushaiglale, mis on piirkonna üks suurimaid ja mille koordinaate jagati läbi ÜRO mittevastandumise mehhanismi, millega tahetakse säästa tsiviilsihtmärke».

Venemaa eitab selliste rajatiste pommitamist.

«Küsisin oma kaitseministeeriumist ja uurimine näitas, et väidetavalt rünnatud 11 asutuses ei olnud rünnakuid tervelt üheksas,» ütles Moskva ÜRO suursaadik Vassili Nebenzja. «Kaks ülejäänut olid osaliselt kahjustada saanud, aga mitte Vene vägede käe läbi,» lisas ta.

Briti suursaadik ÜRO-s Karen Pierce seadis Nebenzja väited kahtluse alla. «On teatud huvi Maarati haigla rünnaku uurimise vastu. Seega ma arvan, et see on asi, millele me keskenduma peaksime,» ütles ta istungi järel. «Meil on omad kahtlused, kuid heitkem sellele korralik pilk ja saagem korralik vastus,» lisas Briti diplomaat. 

Lowcock ütles istungi järel, et alates 1. juulist on kahjustada saanud või hävitatud vähemalt kuus tervishoiuasutust, viis kooli, kolm veejaama, kaks pagarikoda ja üks kiirabikeskus. «Terved külad on hävitatud või maha jäetud nende õhulöökide tõttu,» lausus ta.

Režiimivägede õhurünnak tappis teisipäeval Idlibi lõunaosas 11 tsiviilelanikku, teatas vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Türgiga külgnevat provintsi kontrollib äärmusrühmitus Hayat Tahrir al-Sham, kuid piirkonnas tegutsevad ka teised džihadistlikud ja mässuliste rühmitused.

Süüria sõjas on alates 2011. aastast surma saanud üle 370 000 inimese ja miljonid on olnud sunnitud kodudest lahkuma.

Tagasi üles