Ülemkohus: Holland on Srebrenica massimõrva eest osaliselt vastutav

Hollandi riigilt Srebrenica veresauna eest kompensatsiooni nõudva organisatsiooni "Srebrenica emad" liikmed saabumas reedel Hollandi ülemkohtusse Haagis.

FOTO: Remko De Waal/EPA/Scanpix

Hollandi ülemkohus teatas reedel, et valitsusel on «väga piiratud vastutus» mitmesaja moslemi hukkumises 1995. aasta Srebrenica massimõrvas.

Kohus vähendas «Srebrenica emade juhtumis» riigi kohustust maksta kompensatsiooni 350 tapetud moslemi mehe peredele. Mehed tapeti 1995. aasta juulis pärast seda, kui kergelt relvastatud Hollandi ÜRO rahuvalvajad ei suutnud neid kaitsta Bosnia serblaste ülekaalukate vägede eest. 

ÜRO kaitse all olnud enklaavis tapeti üle 8000 mehe ja poisi veresauna käigus, mille rahvusvahelised kohtud on tunnistanud genotsiidis. See on rängim veretöö Euroopas pärast Teist maailmasõda. 

Srebrenica ohvrite omaksed kaebasid Hollandi riigi kohtusse, väites, et sõdurid, ehkki ÜRO lipu all, pidanuks mehi kaitsma. Nad nõudsid Hollandilt kompensatsiooni.

Kohtunik Kees Streefkerk ütles reedel, et ÜRO hollandlastest rahuvalvajatel lasub surmade eest osaline vastutus, sest nad lubasid Bosnia serblastel umbes 5000 moslemit Hollandi sõjaväekompleksist kaasa viia teadmisel, et nad võivad kuritarvitamise ja mõrva ohvriks langeda.

«Vastutus piirdub 10 protsendiga umbes 350 ohvri elusolevatele sugulastele määratud kompensatsioonist,» teatas kohus. 

Ülemkohtu otsus kinnitas osaliselt madalama astme kohtu otsuse. See kohus teatas 2017. aastal, et Hollandi rahuvalvajate tegevus röövis hilisematelt ohvritelt «30-protsendise võimaluse kuritarvitamist ja hukkamist vältida», mistõttu peab Hollandi riik tasuma ohvrite peredele määratud kompensatsioonist 30 protsenti. 

Srebrenica veresauna eest on genotsiidis süüdi mõistetud nii «Bosnia timukas» Ratko Mladić kui ka Bosnia serblaste sõjaaegne poliitiline liider Radovan Karadžić. 

Tagasi üles