Ülevaade: Jaapan on aastate jooksul üle elanud mitmeid jõhkraid massitapmisi

Copy
Põlenud animatsioonistuudio Kyotos.
Põlenud animatsioonistuudio Kyotos. Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Kuigi Jaapanit peetakse maailma üheks turvalisemaks riigiks, leiab ka sealsest lähiajaloost mitmeid kohutavaid massimõrvasid. 

Eile Kyoto animatsioonistuudios toimunud süütamise järel tõi GraphicNews välja viimase 24 aasta jooksul 127 miljoni elanikuga riigis toimunud ohvriterohkimad veretööd.

Sariin Tokyo metroos

1995. aasta märtsis korraldasid Aum Shinrikyo (Ülim Tõde) nn viimsepäeva sekti liikmed Tokyo metroos keemiarünnaku, lastes viide metroorongi mürgist sariini. Surma sai 13 inimest ja vigastada veel 6000.

Rünnaku eest mõisteti surma 12 viimsepäevarühmituse liiget, teiste seas ka selle endisest joogaõpetajast pime liider Shoko Asahara, kes ususekti 1980. aastate keskel asutas. Just tema peas sündis mõte, et kohe algab Kolmas maailmasõda, nähes rünnakutes võimalust vaenlased kõrvaldada.

Shoko Asahara.
Shoko Asahara. Foto: / AP / Scanpix

Rünnak algkoolis

2001. aasta juunis ründas koristaja Osakas asuvat algkooli. Varasemalt samas koolis koristajana tegutsenud mees pussitas kööginoaga surnuks kaheksa last. Vigastada sai veel 13 õpilast ja kaks õpetajat. Ründaja Mamoru Takuma mõisteti surma ning hukati 2004. aastal poomise läbi.

Süütaja endiselt tabamata

2001. aasta septembrikuu esimestel tundidel toimus põleng Tokyo Kabukicho meelelahutuspiirkonnas. 44 inimese elu nõudnud põleng oli ohvriterohkeim Jaapanis aset leidnud tulekahju pärast Teist maailmasõda.

Seitse aastat kestnud uurimise järel leiti, et tegu oli süütamisega, kuid süüdlast kätte ei saadud. Kuus inimest peeti aga siiski kinni ja neile esitati süüdistused hooletuses, kuna hoones oli tõsiselt rikutud tuleohutuseeskirju.

Vahistatute seas olid hoone omanikfirma esindajad ning samas majas tegutsenud ettevõtete eest vastutavad isikud. 2008. aastal mõisteti viis neist süüdi. Spekuleeritakse, et süütamisega võis seotud olla Jaapani maffia.

Kiusaja kättemaks

2008. aasta juunis korraldas Tokyo Akihabara linnaosas rünnaku mees, kelle sõnul oli teda kiusatud. Ründaja sõitis esmalt autoga rahva sekka, tappes kaks ja vigastades veel kolme inimest. Seejärel pussitas ta pistodaga 12 inimest, kellest neli hukkus.

25-aastane ründaja Tomohiro Kato saadi kätte ning mõisteti surma. 2015. aastal otsustas kohus, et meest ei hukata, ta oli enne seda näidanud üles kahetsust ning vabandanud ohvrite perekondade ees.

Kolm päeva enne rünnakut süüdistas Kato töökaaslasi oma tööriiete peitmises ning lahkus töökohast. Väidetavalt arvas ta tol hetkel, et jääb tööst ilma. Enne rünnakut postitas ta kahtlaseid sõnumeid ka internetti, kus rääkis rünnakust ning haletses end. Rünnakuplaani postitas ta internetti 20 minutit enne veretöö algust.

Ohvritele esmaabi andmine Tokyo Akihabara piirkonnas toimunud rünnaku järel 2008. aastal. 
Ohvritele esmaabi andmine Tokyo Akihabara piirkonnas toimunud rünnaku järel 2008. aastal. Foto: JIJI PRESS / AFP / Scanpix

Suitsiidne mees tappis 16 inimest

2008. aasta oktoobris süütas toona 46-aastane töötu Kazuhiro Ogawa Osaka linnas videolaenutuse ja kino, tappes 16 inimest. Mees ütles hiljem, et soovis enesetappu sooritada, kuid hakkas kartma ja põgenes hoonest pärast süütamist.

Rünnak puuetega inimeste vastu

2016. aasta juulis tungis 26-aastane Satoshi Uematsu öösel Sagamihara linnas asuvasse vaimuhaigete hooldekodusse ning pussitas seal surnuks 19 inimest. Vigastada sai veel 26.

Ründaja oli endine sama hooldekodu töötaja, kes ütles, et soovis puudega inimeste kadumist. Ta väitis hiljem oma tunnistustes, et soovis õnnetust seisust päästa nii puudega inimesed kui ka nende hooldamisega hädas olevad sugulased.

Hiljem läks ründaja ise politseijaoskonda ning andis end üles. Tema kohtuistung peaks toimuma sel aastal.

Sagamihara hooldekodu ründaja transportimine politsei poolt.
Sagamihara hooldekodu ründaja transportimine politsei poolt. Foto: ISSEI KATO / REUTERS / Scanpix

Osaka animatsioonistuudio süütamine

Eile sai Jaapanis Kyotos animatsioonistuudio hoones tahtlikult süüdatud tulekahjus surma 33 inimest. Lisaks sai viga hulk inimesi, kellest mitme seisund on kriitiline.

Politsei teatel oli tegu süütamisega, kuid motiivist seni aimu ei ole. Võimude sõnul saabus ründaja hoonesse, valas sinna laiali bensiinitaolist vedelikku ja süütas selle. «Surge!» oli mees enne süütamist hüüdnud. Võimud tabasid süütaja sündmuskohal.

Põlenud animatsioonistuudio Kyotos.
Põlenud animatsioonistuudio Kyotos. Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA / Scanpix
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles