Trumpi sõnul on ta valmis aitama lahendada Jaapani ja Lõuna-Korea tüli

Copy
USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Foto: MANDEL NGAN / AFP

USA president Donald Trump ütles reedel, et ta on valmis aitama Jaapanil ja Lõuna-Koreal lahendada aastakümneid kestnud vaidlust Teise maailmasõja aegse sunnitöö üle, mis on tõsiselt kahjustanud kahe riigi kaubandussuhteid.

"Kui nad mind vajavad, siis siin ma olen," sõnas Trump.

Jaapani ja Lõuna-Korea tüli, mis sai alguse sõjaaegset sunnitööd puudutavatest kohtuasjadest, on süvenemas.

Reedel pani end Soulis Jaapani saatkonna ees põlema üks seitsmekümnendates eluaastates mees, kelle äi oli Jaapani sõjaaegse sunnitöö ohver.

Samal päeval kutsus Jaapani välisminister Taro Kono Tokyos välja Lõuna-Korea suursaadiku, et esitada protest Souli keeldumise vastu liituda vaidluse lahendamiseks arbitraažikoguga.

Kono ärgitas Souli "rakendama otsekohe parandavaid meetmeid", mis puudutavad Lõuna-Korea ülemkohtu käsku, et Jaapani firmad maksaks sunnitööohvritele hüvitist.

Tokyo palus Lõuna-Koreal nõustuda neljapäevaks arbitraažikogusse minemisega.

Välisminister Kono ütles Lõuna-Korea suursaadikule, et tähtaja möödalaskmine on "sügavalt kahetsusväärne". "Nõuame tungivalt, et Lõuna-Korea valitsus rakendaks otsekohe parandavaid meetmeid", ütles Kono.

Ta siunas ka Souli "erakordse ebaviisakuse" eest seoses ettepanekuga, et Jaapani ja Lõuna-Korea firmad looksid ühise kompensatsioonifondi.

Jaapani hinnangul lahendati sõjaaegset sunnitööd puudutav tüli 1965. aasta leppega, millega normaliseeriti riikide suhted ja millega Jaapan pakkus Lõuna-Koreale odavaid abilaene.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles