Ühendriike kimbutab tavatu kuumalaine

Inimesed jahutavad end New Yorgi purskkaevus.

FOTO: Zumapress/Scanpix

Ameerika Ühendriikides valitseb sel nädalavahetusel tavatult palav ilm, suurtes linnades nagu New York ja Washington küünib temperatuur kuni 38 kraadini Celsiuse järgi.

Ligi 150 miljonit inimest kogu riigis on silmitsi kuumalainega, mis ulatub kesklääne tasandikelt Atlandi rannikuni, teatas Riiklik Ilmateenistus (NWS).

Teenistus hoiatas, et ohtlikult kõrged temperatuurid ja niiskus võivad põhjustada kuumastressi või kuumarabanduse, kui ei rakendata ettevaatusabinõusid.

Inimestel soovitatakse rohkelt juua, vaadata haigete ja vanainimeste järele, püsida siseruumides nii palju kui võimalik ning mitte jätta lapsi või loomi autosse.

Kuumalaine on juba nõudnud kuue inimese elu, neist neli idaosariigis Marylandis.

Kuumahoiatus on antud ka Kanada idaosa teatud piirkondadele.

New York on avanud elanikele kuuma eest pagemiseks 500 «jahutuskeskust».

Linnapea Bill de Blasio hoiatas, et pühapäev saab olema sama palav kui laupäev.

«Ärge minge välja kuuma kätte, kui teil pole vaja,» ütles ta. «See on tõsine, tõsine asi.»

Korraldajad tühistasid esimest korda 2001. aastal käivitatud iga-aastase New York City triatloni, viidates äärmusliku kuuma hoiatustele, jätkuvatele ränkadele vihmasadudele ja äikesele.

Varem sel kuul täheldati tavatult sooja ilma Alaska osariigis -- selle suurimas linnas Anchorage'is kerkis temperatuur 90 kraadini Fahrenheiti (32,2 C).

Teadlaste sõnul soojeneb Alaska kaks korda kiiremini maakera keskmisest.

Kliimaandmetest ilmneb, et juuni oli üleilmselt rekordiliselt soe kuu, kuumalaine Euroopas lõi mitmel pool ka kohalikke rekordeid.

Tagasi üles