Briti ministri sõnul kaalub London valikuvariante Iraanile vastamiseks

Briti kaitseministeeriumi nooremminister Tobias Ellwood sellel 14. maist pärineval fotol.

FOTO: Yui Mok/PA Wire/PA Images/Scanpix

London kaalub Briti lipu all sõitnud tankeri hõivamise tõttu Iraanile vastamiseks mitut valikuvõimalust, lausus Briti minister pühapäeval. 

Iraani eliitväeosa revolutsioonikaardi üksused hõivasid tankeri Stena Impero reede õhtul Hormuzi väinas Omaani vetes ja viisid selle Bandar Abbasi sadamasse. 

Filipiinide andmeil oli Rootsi omanikule kuulunud aluselt 18 indialast, kolm venelast, üks lätlane ja üks filipiinlane.

Briti välisministri Jeremy Hunti sõnul on Londoni eesmärk deeskaleerida pingeid Iraaniga. 

«Me kavatseme kaaluda tervet rida valikuvõimalusi,» ütles Briti kaitseministeeriumi nooremminister Tobias Ellwood telekanalile Sky News. 

Ta lükkas tagasi väited, et Suurbritannia oli hooletu oma Pärsia lahte läbivate kaubalaevade  kaitsmises, kuid möönis, et kuninglik merevägi on liiga väike Briti huvide kaitsmiseks üle maailma. 

Stena Impero hõivamise ajal seilas Pärsia lahel umbes tunniajase teekonna kaugusel sellest Briti fregatt HMS Montrose. 

«Ei, üldsegi mitte,» ütles Ellwood vastuseks Sky Newsi küsimusele, kas Suurbritannia minetas valvsuse. 

Nooremministri sõnul läbivad Briti laevad maailma meredel iga päev üle 100 meremiili pikkuse vahemaa ja «on lihtsalt võimatu eskortida iga üksikut alust». 

Ellwood kutsus suurendama Briti kaitsekulutusi, et riik oleks paremini valmis vastama ohtude spektrile Ühendkuningriigi huvide vastu. 

Suurbritannia saab endale kolmapäeval uue peaministri ning Konservatiivse Partei esimehe ja järgmise valitsusjuhi kohale konkureerivad eksvälisminister Boris Johnson ja praegune välisminister Hunt. 

Hunt, admirali poeg, on öelnud, et tahab tõsta Ühendkuningriigi kaitsekulutused 2,5 protsendile sisemajanduse koguproduktist (SKP). 

«Kui me tahame jätkata rolli etendamist rahvusvahelisel areenil - pidades silmas, et ohud on muutumas - ja kõik toimub vahetult allpool täiemahulise sõja lävendit, peame investeerima rohkem meie kaitsevõimesse, sealhulgas kuninglikku mereväkke,» sõnas Ellwood. 

Kaitseministeeriumi nooreministri sõnul on Briti merevägi liiga väike riigi huvide edendamiseks maailmas ja tulevane peaminister peab seda tunnistama. 

Tagasi üles