iDeal kampaania

Rootsi kliimaaktivist Thunberg pälvis Normandia Vabaduse auhinna

Teismeline Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg (keskel) koos prantslasest Teise maailmasõja veterani Léon Gautier´ (vasakul) ja ameeriklasest sõjaveterani Charles Norman Shay´ga pühapäeval Prantsusmaal Caenis Normandia regiooni Vabaduse auhinda vastu võtmas.

FOTO: JEAN-FRANCOIS MONIER/AFP/Scanpix

Teismeline Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg, kelle algatatud kooliõpilaste igareedesed kliimameeleavaldused on pannud aluse ülemaailmsele liikumisele, pälvis pühapäeval Prantsusmaa Normandia regiooni Vabaduse auhinna. 

Thunberg (16) võttis auhinna vastu Prantsusmaa loodeosas asuva Normandia Caeni linnas kahe Teise maailmasõja veterani saatel. 

«See auhind ei ole ainult minule,» ütles Thunberg. «See on tervele »Reeded tuleviku nimel« liikumisele, sest oleme saavutanud selle üheskoos.» 

Aktivist lubas annetada 25 000 euro suuruse auhinnaraha neljale kliimaõigluse ja kliimamuutustest mõjutatud piirkondade abistamisega tegelevale organisatsioonile.

Auhind anti kätte mitmesajapealise publiku ees ja mitme Teise maailmasõja veterani juuresolekul. Prantslasest sõjaveteran Léon Gautier ja ameeriklasest veteran Charles Norman Shay on auhinna sponsorid. 

Thunberg ütles, et veetis koos Shay´ga unustamatu päeva Omaha Beachil, ühel mitmest 1944. aasta 6. juunil alanud Normandia dessandi maabumispaigast. 

Koolitüdruk ütles sõjaveteranide ohverdustele austust avaldades: «Vähim, mida me nende auks teha saame, on peatada selle sama maailma hävitamine, mille meie jaoks päästmise nimel Charles, Léon ja nende sõbrad nii kõvasti võitlesid». 

Thunberg on inspireerinud kümneid tuhandeid lapsi üle maailma koolitunde boikottima, tõmbamaks tähelepanu kliimamuutusele.

Samal ajal on ta väisanud ka Euroopa pealinnu, avaldades poliitikutele survet, et nad kliimamuutusi tõsisemalt võtaksid.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles