Endine eriprokurör Robert Mueller: raport ei vabastanud Trumpi süüdistustest
Mueller: Trumpile võib esitada süüdistuse pärast tema ametiaja lõppu!

Eriprokuröri tunnistuste ajal on seinte peale riputatud ekraanidel näha tsitaate raportist.

FOTO: Saul Loeb / AFP / Scanpix

Endine eriprokurör Robert Mueller annab USA esindajatekoja õiguskomitee ja luurekomitee ees tunnistusi. Tunnistuste andmise eesmärgiks on selgitada neli kuud tagasi avaldatud raportis leitut.

Uurimise eesmärgiks oli hinnata seda, kas Venemaa mõjutas 2016. aastal Ameerika Ühendriikides toimunud presidendivalimisi.

Tunnistusi annab Mueller raporti kohta, mis avaldati selle aasta märtsis. Ligi kaks aastat kestnud uurimise käigus esitati 34 süüdistust, mitu neist puudutas ka Trumpi kampaaniameeskonda.

Robert Mueller ütles avakõnes, et oma uurimise käigus jõudis ta järelduseni, et Venemaa valitsus sekkus USA valimistesse laiaulatuslikult ja süstemaatiliselt.

Lisaks ütles endine eriprokurör, et on oluline selgeks teha, kas Trumpi kampaaniameeskonna liikmed tegid koostööd Venemaa valitsusega ning kas tal uurijana oli võimalik esitada ka süüdistus kriminaalses vandenõus. Mueller ütles, et see ei olnud võimalik.

Viimasena pidas Mueller oluliseks ka nende isikute vastutuselevõttu, kes proovisid ausa kriminaaluuringu elluviimist takistada.

Seoses käimasolevate uurimistega ütles Mueller, et jääb oma tunnistustes raportis avaldatu piiridesse.

Õiguskomitee esimees Jerrold Nadler: Kas Trump on süüst puhas?

Demokraatliku erakonna liige Jerrod Nadler küsis Muellerilt, kas tema koostatud raport vabastab president Trumpi õigusemõistmise takistamise süüdistustest, millest tema puhul räägitakse. Mueller vastas, et ei vabasta.

Trump on varem öelnud Twitteris ja meedias, et Muelleri raport vabastas ta täielikult kõikidest süüdistustest, ning ta nimetas Muelleri uuringut «nõiajahiks».

Mueller rääkis täna ka seda, et üritas üle aasta saada Trumpilt uurimise raames intervjuud, kuid edutult.

Mueller vastas samuti jaatavalt Nadleri küsimusele selle kohta, kas Trumpile saab esitada süüdistuse, kui ta presidendiametist lahkub. Küll aga jättis ta kommenteerimata, kas ta seda ka heaks kiidab.

Seni on Mueller öelnud, et jättis süüdistuse esitamata, sest USA justiitsministeeriumi reeglite järgi ei saa esitada süüdistust ametisolevale presidendile.

Demokraadid proovivad Muellerilt välja meelitada süüdistust Trumpi suunas

California osariigi Demokraat Zoe Lofgren küsis Muellerilt, kas raporti koostamise käigus selgus, et Venemaa sekkumise eesmärgiks oli aidata ühel presidendikandidaadil võita. Lisaks küsis ta, kummal kandidaadil Venemaa võita aitas. Mueller kinnitas, et Venemaa aitas Trumpi kampaaniat.

Mitmed Demokraatliku erakonna esindajad proovisid aga panna Muellerit ütlema, et Trump takistas õigusemõistmist. Süüdistuste keskmes on kahtlus, et Trump proovis vallandada Rober Muellerit, et takistada uurimist.

Süüdistuse järgi sai endine Valge Maja advokaat Don McGahn presidendilt käsu eriprokurör vallandada, kuid advokaat keeldus ning ähvardas seetõttu ametist tagasi astuda. Mueller ei lükanud ümber New Yorgi esindaja Hakeem Jeffriesi arutlust sel teemal, kuid ei soostunud ka sellega nõustuma.

Mueller kinnitas ka Louisana esindaja Cedric Simmonsi väidet, et Trump proovis end kaitsta, paludes administratsiooni töötajatel võltsida uurimise jaoks olulisi dokumente.

Vabariiklased Trumpi kaitsel

Vabariiklased Doug Collins ja John Ratcliffe kasutasid aga oma viit minutit, et kaitsta presidenti ja seadsid kahtluse alla raportis avaldatu. Ratcliffe leidis, et Trumpile kehtestatakse teistsuguseid standardeid kui teistele presidentidele. Samas, CNN-i allikate väitel kaaluvat Trump Radcliffe'ile ametikoha andmist oma administratsioonis, kas luure või riikliku julgeoleku valdkonnas.

Muellerilt küsimusi küsinud saadikud seadsid mitmel korral kahtluse alla Muelleri enda ja kogu tema uurimise neutraalsuse. Texase esindaja Louie Gohmert tõi välja Muelleri sõpruse endise FBI peadirektori James Comey'ga, kelle Trump oma esimesel ametiaastal vallandas. Mueller väitis, et nad on sõbrad, kuid see ei mõjutanud tema uurimist.

Florida esindaja Matt Gaetz kritiseeris Muellerit selle eest, et viimane ei võtnud arvesse Steele'i toimiku kirjutamise motivatsiooni, mida peetakse vahel ligi kaheaastase uurimuse alguspunktiks. Mueller aga ei soovinud seda toimikut kommenteerida, sest see ei kuulnud uurimise raamesse.

Trump oli Muelleri tunnistuste andmise ajal aktiivne Twitteris

Trump ei ole küll vahetult Muelleri ütluste andmise ajal tema tunnistusi kommenteerinud, kuid vahendas Fox Newsi kommentaare Twitteris. 

«See on olnud katastroof demokraatidele ja katastroof Rober Muelleri mainele,» seisis tema Twitteri seinal.

««Muellerilt küsiti, kas tema uurimust takistati mingil viisil, ja ta ütles ei.» Teisisõnu, ei olnud mingisugust õigusmõistmise rikkumist.»

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles