Soome ja Ungari peavad sõnasõda

Soome välisminister Pekka Haavisto.

FOTO: Sander Ilvest / Postimees/ Scanpix

Soome välisminister Pekka Haavisto rääkis eile Soome rahvusringhäälingu YLE saates A-Studio, et plaanib rääkida Ungari välisministri Péter Szijjártóniga seoses Ungari uudisteportaalides ilmunud artiklitega, milles kritiseeriti Soome õigussüsteemi ja ajakirjandusvabadust.

Ungari valitsuse hääletoruks peetav Origo uudisteportaal avaldas juulis artikleid, kus seati kahtluse alla Soome õigussüsteemi sõltumatus. Ungari peaministri riigisekretär Zoltán Kovács avaldas blogipostituse, mis sisaldas valeväited Soome ajakirjandusvabadusest ja Soome meedia mitmekesisuse kehvast olukorrast.

«Ungari süüdistuste taga tundub olevat mõte sellest, et parim kaitse on rünnak. See ei ole normaalne läbikäimine Euroopa Liidu riikide vahel,» ütles Haavisto.

Soome suursaatkond Budapestis on üritanud valeväiteid ümber lükata, osaledes muu hulgas ka Twitteri-vestluses.

Soome on Euroopa Liidu eesistujariigina tõstnud esile probleeme Poola ja Ungari õigussüsteemide poliitilise sõltumatusega.

Haavisto sõnul ootab Euroopa Liit liituda soovivatelt Lääne-Balkani riikidelt, nagu Serbia, Põhja-Makedoonia ja Albaania, reforme, mis aitaksid neil riikidel täita Euroopa Liidu liitumistingimused.

«Kui meie seas on liikmesriike, kes ei järgi ühtseid väärtusi ja õigusriigi põhimõtet, siis on raske üritada seda nõuda ka uutelt liikmekandidaatidelt.»

Välisminister Haavisto ütles, et Soome detsembris lõppeva eesistumise ajal tuleks alustada liitumiskõnelusi vähemalt ühe uue liikmekandidaadiga. 

Tagasi üles