Aeguvate passidega uiguurid riskivad dokumentide nimel vangistusega

Sõrmejäljelugeja.

FOTO: ED JONES / AFP / SCANPIX

Üha enamatel välismaal elavatel uiguuridel lõppeb isikuttõendavate dokumentide kehtivus ning uute passide saamiseks nõuab Hiina uiguuride naasmist Xinjiangi, kus neid ähvardab kohene kinnipidamine.

See toob kaasa olukorra, kus üha enam välismaal elavaid uiguure peab hakkama saama ilma kehtivate isikuttõendavate dokumentide, töölubade, tudengiviisade või tervisetõenditeta. Mõned noorpaarid ei saa selle tõttu isegi oma vastsündinuid registreerida.

Sajad Hiinast väljaspool elavad uiguurid seisavad silmitsi tagasisaatmisega kodumaale, kus neid ootab üsna tõenäoliselt ees kinnipidamine piirivalve poolt. Hiina valitsus võib käsitleda uiguuri elanike puhul välismaal elamist kuriteona.

Leidub küllalt näiteid sellest, kuidas kodumaale naasnud uiguurid kaovad valitsuse kinnipidamiskeskustesse, kuhu on vangistatud erinevatel andmetel üle miljoni inimese.

2017. aastal saadeti Egiptusest Hiinasse 70 uiguuri õpilast; 2014. aastal peeti Tais kinni sada uiguuri, kes olid Hiinast põgenenud ja kes deporteeriti järgmisel aastal Tai võimude poolt tagasi kodumaale. Paljude nende inimeste asukoht on hetkel teadmata.

Uiguuri abiorganisatsioon UygurAid hoiatab, et tulevate aastate jooksul võib suureneda põgenikustaatust otsivate uiguuride hulk, eriti arvestades seda, et paljude välismaal elavate uiguuride dokumendid on hakanud aeguma.

UygurAid on algatanud projekti, aitamaks eksiilis elavaid uiguure, kelle reisidokumendid on aegunud või on peagi aegumas. Organisatsioon kavatseb nende isikute juhtumeid dokumenteerida ning tuua need ÜRO, Euroopa Liidu ja välisministeeriumite ette riikides, kus dokumentideta uiguurid elavad.

Tagasi üles
Back