Bulgaaria parlament tühistas presidendi veto hävitajatehingule

USA hävitajad F-16.

FOTO: AFP / Scanpix

Bulgaaria parlament hääletas täna teist korda 1,3 miljardi dollari suuruse hävitajalepingu poolt, tühistades presidendi veto plaanile osta USA-lt kaheksa hävitajat F-16.

President Rumen Radev, kes on ise endine piloot ja õhujõudude komandör, lükkas lepingu teisipäeval tagasi, öeldes, et tehing on liiga kallis ja pole kindel, kas Bulgaaria saab sellega vajaliku väljaõppe ja varustuse.

Bulgaaria valitsus nõustus 1,3 miljardi dollarise tehingu raames ostma õhujõududele kaheksa F-16 Block 70 mitmeotstarbelist hävitajat.  

Lepe sisaldab ka rakette, väljaõpet ja toetust, mis teeb sellest riigi suurima sõjatehnika ostu pärast kommunismi langemist kolme aastakümne eest. 

Kaitseminister on lepingule juba alla kirjutanud ja lennukid peaks tarnitama ajavahemikus 2023. aasta keskpaik kuni 2024. aasta algus. USA lennukid vahetavad välja vananenud Nõukogude Liidu hävitajad MiG-29. 

Parlament ratifitseeris ostu kiirendatud korras reedel, võimaldades seadusandjail lühendada debatte kahe kohustusliku hääletuse vahel. 

Kuid kõrge hind käivitas tulise, kuigi lühikese arutelu, mille algatajaks oli sotsialistlik opositsioon, mis tahtis teada leppe kohta rohkem üksikasju. Samas ei vaidlustanud ka nemad vajadust lennukeid soetada. 

Radevi hinnangul aga olid need arutelud märk riikliku konsensuse ja veendumuse puudumisest leppe vastastikku kasulike tingimuste osas. 

President on endine piloot ja õhujõudude komandör ning presidendina ka relvajõudude ülemjuhataja. Tema pooldas odavamat varianti, näiteks Rootsi Gripeni hävitajaid. 

Tagasi üles