Trump süüdistas Macroni rumaluses ja lubas maksustada Prantsuse veini
Täiendatud kell 22.03

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja USA president Donald Trump.

FOTO: BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / Scanpix Baltics

USA president Donald Trump süüdistas oma Prantsuse ametivenda Emmanuel Macroni seoses globaalsete internetihiidude maksustamisega rumaluses.

Trump lubas märkimisväärseid vastumeetmeid, vihjates, et võib sihikule võtta Prantsuse veinid. 

«Prantsusmaa just kehtestas digimaksu meie suurepärastele Ameerika tehnoloogiafirmadele,» kirjutas Trump Twitteris, viidates sel kuul vastu võetud seadusele, mis puudutab Google'i, Apple'i, Facebooki ja Amazoni. 

«Kui keegi neid maksustab, siis peab see olema nende kodumaa USA,» lisas ta. «Me teeme üsna pea teatavaks märkimisväärsed vastusammud Macroni rumalusele. Ma olen alati öelnud, et Ameerika vein on Prantsuse veinist parem!»

Prantsusmaa rahandusminister: Prantsusmaa kehtestab digimaksu igal juhul

«Digitaalsete tegevuste universaalne maksustamine on väljakutse meile kõigile. Me tahame jõuda kokkuleppele G7-s ja OECD-s. Vahepealsel ajal viib Prantsusmaa ellu oma riiklikud otsused,» rahandusminister Bruno Le Maire vastuseks Trumpi ähvardusele. 

Prantsuse parlament võttis varem juulis vastu seaduse kolmeprotsendise maksu kehtestamisest digihiidude nagu Google, Amazon, Facebook ja Apple Prantsusmaal saadud käibele. 

Seaduse järgi peavad digihiiud, mille ülemaailmne käive ületab 750 miljonit eurot ja käive Prantsusmaal 25 miljonit eurot, hakkama maksma Prantsusmaal teenitud käibe pealt 3-protsendist maksu. See võib mõjutada ka firmasid nagu Airbnb ja Uber.

Seadusega tahetakse takistada maksude vältimist suurfirmade poolt, mis on oma peakontorid Euroopa Liidus viinud madala maksumääraga riikidesse. Praegu ei maksa need firmad sisuliselt üldse maksu teistes liikmesriikides, kus nad käivet teevad, nende seas Prantsusmaal.

Maksuplaan vihastas välja Valge Maja, mis alustas Prantsusmaa vastu seninägematut uurimist, mis võib viia karistavate tollitariifideni.

Le Maire ütles juuli keskpaigas, et Prantsuse parlament on digimaksu heaks kiitnud ja selle tühistamine võib kõne alla tulla vaid rahvusvahelise kokkuleppe sõlmimise korral. 

Prantsuse rahandusminister väljendas toona ka kindlust, et G7 suudab jõuda kokkuleppele rahvusvahelises digimaksus, mida saaks rakendada Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) raamistikus.

Tagasi üles