K, 27.09.2023

Euroopa suurriigid kutsusid Põhja-Koread naasma kõnelustele USAga

BNS
Facebook
Comments
USA president Donald Trump and Põhja-Korea liider Kim Jong Un.
USA president Donald Trump and Põhja-Korea liider Kim Jong Un. Foto: KEVIN LAMARQUE / REUTERS/ Scanpix Baltics

Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa mõistsid neljapäeval hukka Põhja-Korea viimased ballistiliste rakettide katsetused ja ärgitasid Pyongyangi pidama USAga oma tuumarelvadest loobumise üle sisulisi läbirääkimisi. 

Euroopa riikide kolmik kutsus Põhja-Koread «ka astuma konkreetseid samme enda täielikuks, kontrollitavaks ja pöördumatuks tuumavabaks muutmiseks» ja teatasid, et rahvusvahelised sanktsioonid jäävad paika ja neid tuleb täielikult jõustada Pyongyangi tuuma- ja raketiprogrammide lammutamiseni. 

Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Saksamaa tegid ühisavalduse ajakirjanikele pärast ÜRO Julgeolekunõukogu suletud uste taga peetud kohtumist, mille käigus briifis ÜRO poliitikaküsimuste abipeasekretär Rosemary DiCarlo nõukogu liikmeid Põhja-Korea viimastest raketikatsetustest. 

Lõuna-Korea teatas kolmapäeval, et Põhja-Korea samal päeval korraldatud raketikatsetus hõlmas kahte lühimaa ballistilist raketti, mis lendasid enne merrekukkumist 250 kilomeetrit. 

Põhja-Korea riigimeedia kirjeldas kasutatud relva kui «värskelt arendatud suurekaliibrilist mitmelasulist raketisüsteemi» ning teatas neljapäeval, et riik katsetas uut juhitava raketi süsteemi. 

Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa avalduses rõhutati, «kui tähtis on Julgeolekunõukogu ühtsus oma resolutsioonide jõustamisel.» ÜRO JN-i resolutsioonid keelavad Põhja-Korea ballistiliste rakettide tootmise. 

«Põhja-Korea tõsised jõupingutused taaspühendumiseks diplomaatiale ja edusammude saavutamiseks tuumavabaduse suunas on parim viis tagada julgeolekut ja stabiilsust Korea poolsaarel ning saavutada helgemat tulevikku Põhja-Korea rahvale,» seisis ühisavalduses. 

«Lõppastmes on see Põhja-Korea režiim, mis kannab vastutust oma rahva kohutava olukorra eest,» ütlesid London, Pariis ja Berliin ühisavalduses. 

«Ma ei näe selles probleemi. Eks näeme, mis juhtub, aga lühimaaraketid on väga tavapärased,» lausus Trump Valges Majas ajakirjanikele enne äralendu Ohio osariiki Cincinattisse kampaaniaüritusele. 

30. juunil pidas USA president Donald Trump kaht Koread lahutavas demilitariseeritud tsoonis Kimiga ajaloolise kohtumise, astudes esimese ametisoleva Ühendriikide presidendina Põhja-Korea territooriumile. Kim ja Trump leppisid kokku tuumarelvitustamiskõneluste jätkamises töörühmade tasemel paari nädala jooksul, kuid läbirääkimised pole seni alanud.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles