Saada vihje

USA lahkus ametlikult INFist ja süüdistas selles Venemaad

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Rahuorganisatsioonid IPPNW, ICAN Germany ja DFG VK avaldasid 1. augustil Berliinis asuva USA saatkonna ees meelt INF-i kooshoidmise toetuseks.
Rahuorganisatsioonid IPPNW, ICAN Germany ja DFG VK avaldasid 1. augustil Berliinis asuva USA saatkonna ees meelt INF-i kooshoidmise toetuseks. Foto: Christian Ditsch / imago images / epd / Scanpix

USA lahkus täna ametlikult keskmaa tuumajõudude leppest INF, ütles USA välisminister ning süüdistas Venemaad külma sõja aegse relvalepingu tahtlikus rikkumises.

«USA leppest lahkumine jõustub täna,» ütles Bangkokis ASEANi välisministrite kohtumisel viibiv Mike Pompeo.

«Leppe hinguseleminekus on süüdi ainult Venemaa,» rõhutas ta.

Mõni minut varem oli Venemaa kuulutanud leppe «surnuks».

Mõlemad riigid on INFist lahkumise kavatsusest teada andnud juba mitme kuu eest ja süüdistavad selle rikkumises teineteist.

Vene välisministeerium ütles reedel enne Pompeo teadet, et lepe kaotas kehtivuse «USA algatusel».

Vene asevälisminister Sergei Rjabkov tegi reedel USA-le ettepaneku kehtestada pärast INFi lakkamist moratoorium leppega keelatud keskmaa tuumarakettide paigutamisele.

Washington on süüdistanud aastaid Venemaad INFi tingimusi rikkuva uut tüüpi raketi 9M729 väljatöötamises. Tema seisukohta jagab ka NATO.

Uue raketi lennuulatus on NATO andmetel umbes 1500 kilomeetrit, kuid Moskva väidab, et vaid 480.

1987. aastal Nõukogude Liidu ja USA vahel sõlmitud kahepoolne INF-lepe keelab maal baseeruvate 500-5500-kilomeetrise tegevusraadiusega tiib- ja ballistiliste rakettide, samuti nende stardiseadeldiste ja tugivarustuse tootmise, katsetamise ja paigutamise.

Venemaa ei naasnud leppe täieliku ja kontrollitud täitmise juurde, milleks ta oleks pidanud hävitama sellele mitte vastava raketisüsteemi, ütles Pompeo 9M729-le viidates.

Washington käivitas aasta algul kuuekuise INFist lahkumise protseduuri.

Peatselt järgnes tema eeskujule Moskva ning juulis peatas president Vladimir Putin ametlikult leppes osalemise.

Tagasi üles