India tühistas Kashmiri eristaatuse
Täiendatud kell 10.56

India siseminister Amit Shah esmaspäeval pealinnas New Delhis parlamendihoonesse saabudes.

FOTO: Manish Swarup/AP/Scanpix

India valitsus tühistas esmaspäeval paar tundi pärast vaidlusaluses Kashmiris liikumiskeelu kehtestamist presidendi seadlusega piirkonna eristaatuse. 

Siseminister Amit Shah ütles parlamendile, et president Ram Nath Kovind allkirjastas seadluse Kashmirile eriautonoomiat andva põhiseaduse 370. sätte tühistamisest. Dekreedis seisis, et otsus jõustub koheselt ja on kõrgemal põhiseadusest. 

Siseminister teatas murrangulisest otsusest pärast seda, kui India valitsus karmistas esmaspäeva varahommikul Kashmiris julgeolekumeetmeid, saatis piirkonda täiendavad 70 000 sõdurit ja jõustas liikumiskeelu. 

Peaminister Narendra Modi hindurahvuslik Bharatiya Janata Partei (BJP) esitas ka seadus-eelnõu Jammu ja Kashmiri osariigi jagamiseks kaheks liiduterritooriumiks - Jammu ja Kashmir - mis saavad kumbki oma parlamendi, ning Ladakh'iks, mis läheb ilma oma parlamendita Delhi otsevalitsemise alla. 

Praegu koosneb Jammu ja Kashmiri osariik kolmest piirkonnast - hindude enamusega Jammu, moslemite enamusega Kashmir ja budistide enamusega Ladakh. 

India endine rahandusminister Arun Jaitley ülistas valitsuse otsust, kiites Modit ja Shah'd «ajaloolise eksimuse parandamise eest». «Täna heastati ajalooline ülekohus,» kirjutas ta Twitteris. 

India ja Pakistani vahel poolitatud Kashmiris on viimasel ajal pinged tõusnud seoses Delhi otsustavusega korraldada täielikult ümber piirkonna julgeolekukorraldus. 

Kashmir on niigi üks maailma militariseeritumaid piirkondi. Indial on peamiselt moslemi elanikkonnaga Himaalaja piirkonnas alaliselt 500 000 sõdurit.

Endine Kashmiri esimene minister Mehbooba Mufti nimetas Twitteris esmaspäevaseid otsuseid «süngeimaks päevaks India demokraatia ajal». 

«India valitsuse ühepoolne otsus tühistada 370. säte on ebaseaduslik ja põhiseadusvastane ning see muudab India Jammu ja Kashmiris okupatsioonivõimuks,» kirjutas ta. 

Alates 1954. aastast põhiseaduses olev 370. säte tagab India Jammu ja Kashmiri osariigile oma põhiseaduse ja otsustusõiguse kõigis küsimustes peale kaitse, kommunikatsiooni ja välisasjade. See keelab välismaalastel Kashmiris vara ostmise ning riigiametis töötamise. Selle tühistamist peavad Kashmiri opositsioonipoliitikud ja isegi India äriliidrid valitsuse katseks teha lõpp moslemite enamusele piirkonnas.

India näib väekontingendi suurendamisega Kashmiris valmistuvat rahutusteks, mida autonoomiasätte tühistamine peaks vältimatult kaasa tooma. 

Mais suure parlamendienamusega võimule tagasi valitud BJP oli andnud valimiskampaanias lubaduse Kashmiri eristaatus tühistada. 

India ja Pakistan on alates 1947. aastal Briti võimu alt iseseisvumisest pidanud maha kolm sõda, neist kaks Kashmiri pärast. Alates 2003. aastast kehtib Kashmiri niinimetatud kontrolljoonel relvarahu, kuid piiriülesed tulistamised on sellest hoolimata sagedased. 

India sõjavägi teatas pühapäeval mitme kontrolljoont ületada üritanud Pakistani ründaja tapmisest. India armee teatel nurjasid nad Pakistani sõjaväelaste ja mässuliste katse üle piiri tungida ja tapsid viis kuni seitse ründajat.

Pakistan lükkas väite kui alusetu tagasi, süüdistades omakorda Indiat tsiviilelanike vastu kobarpommide kasutamises. Pakistani sõnul tapsid need kaks inimest. Seda eitas omakorda India.

Tagasi üles