Pompeo külastas esimese USA välisministrina Mikroneesiat

USA välisminister Mike Pompeo ja Mikroneesia Liiduriikide presidendiga David Panuelo esmaspäeval Kolonias kohtudes kätlemas.

FOTO: JONATHAN ERNST/AFP/SCANPIX

Mike Pompeost sai esmaspäeval esimene Mikroneesiat külastanud USA välisminister, kuivõrd Washington on Hiinaga konkureerimise taustal näitamas üles senisest suuremat huvi oma liitlaste vastu Vaiksel ookeanil.

Pompeo maandus Pohnpei saarel, kus ta kohtub Mikroneesia Liiduriikide ning Palau ja Marshalli saarte liidritega.

Varem sel aastal külastasid Mikroneesia liidrid Valget Maja osana Ühendriikide jõupingutustest «vaba ja avatud» India-Vaikse ookeani regiooni loomiseks, et võidelda Hiina aina agressiivsema poliitikaga.

«See on endiselt oluline strateegiline piirkond, selles pole midagi uut,» ütles üks välisministeeriumi ametnik. «Nüüd on suhtluse taset selgelt tõstetud.»

Mõttekoja Välissuhete Nõukogu (Council on Foreign Relations) Aasia uuringute direktor Elizabeth Economy ütles, et USA on viimase aasta jooksul oma positsiooni Vaiksel ookeanil agressiivselt tugevdanud ning pidanud seda «oluliseks strateegiliseks huviks».

Hiina on samal ajal alustanud Mikroneesias oma diplomaatilisi ponnistusi, mis on muret tekitanud Ühendriikide valitsusele. Peking on käiku lasknud taristulaenud ja katsed veenda Marshalli saari ja Palaud katkestama suhteid Taiwaniga.

«Ühendriigid ei saa enam Vaikse ookeani saari enesestmõistetavana võtta,» märkis Economy.

USA on aeg-ajalt otsinud Mikroneesia saarte tuge ÜRO-s, näiteks Jeruusalemma Iisraeli pealinnana tunnustamise küsimuses.

Suurim erimeelsus on neil aga kliimamuutuse osas, mis on madalatele saareriikidele eksistentsiaalne oht, kuid mille olemasolu USA presidendi Donald Trumpi valitsus kas eitab või pisendab.

Tagasi üles