Türgi välisminister nõudis USA-lt kurdide toetamise lõpetamist

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu esmaspäeval välisministeeriumis riigi suursaadikutele kõnet pidamas.

FOTO: ADEM ALTAN/AFP/Scanpix

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu ärgitas esmaspäeval Ühendriike lõpetama kurdi omakaitsevägede toetamist Põhja-Süürias.

«USA peab positiivselt vastama meie palvele lõpetada partnerlus YPG-ga Süürias,» ütles Çavuşoğlu Süüria kurdi rahvakaitseüksustele viidates. 

Türgi välisministri nõudmine tuleb ajal, kui USA ja Türgi kaitseametnikud arutavad puhvertsooni loomist Põhja-Süüriasse, et hoida YPG eemal Türgi piirist ja ennetada järjekordset Türgi sõjalist sissetungi Süüriasse. 

YPG on Washingtoni oluline liitlane võitluses äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastu. Ankara peab seda terrorirühmituseks, mis on viimased 35 aastat Türgi võimu vastu sõdinud Kurdistani Töölispartei (PKK) haru.

Türgit ei ole seni USA puhvertsooni plaan veennud ja Ankara on ähvardanud alustada uut sissetungi Põhja-Süüriasse, kui kõnelused «rahuldavat» tulemust ei anna.

«Me ei saa igavesti kannatlikud olla. Meie kannatlikkusele tuleb lõpp,» ütles president Recep Tayyip Erdoğan pühapäeval.

Türgi meedia on viimastel nädalatel näidanud kaadreid varustust ja sõdureid kandvatest sõjaväekonvoidest, mis liiguvad piiri poole.

Türgi on korraldanud Põhja-Süürias Islamiriigi ja YPG vastu seni kaks sõjalist operatsiooni, 2016. ja 2018. aastal.

Tagasi üles