Leedu juudi kogukond suleb ähvarduste tõttu Vilniuse sünagoogi (3)

BNS
Copy
Vilniuse sünagoog.
Vilniuse sünagoog. Foto: PETRAS MALUKAS/AFP/Scanpix

Leedu juudi kogukond (LJK) teatas teisipäeval, et suleb ähvarduste tõttu määramata ajaks Vilniuse sünagoogi ja oma peakorteri pealinnas. 

Ühtlasi palutakse täiendavat kaitset tõenäoliste vandalismiaktide eest Vilniuse juudikalmistul. 

«Viimasel ajal saab LJK ähvarduskirju ja -kõnesid. Valitseva ja õhutatava pinge kontekstis ei ole kogukonnal ega Vilniuse sünagoogil vahendeid tagada kaitset siin käivatele inimestele, kelle seas on ka natside käe läbi kannatanud ja nende pered,» seisab kogukonna avalduses. 

Leedu peaminister Saulius Skvernelis mõistis teisipäeval hukka rahvustevahelise viha ilmingud ning ärgitas õiguskaitseorganeid neid ennetama.

«Peaminister kutsub õiguskaitseorganeid viiitamatult üles astuma samme rahvustevahelise vaenu elementide ennetamiseks, vajadusel aga astuda teisi seadusega ette nähtud samme,» on öeldud valitsuse avalduses. 

«Peaminister rõhutab, et riigi ülesanne on tagada iga seal elava kodaniku ja kogukonna turvalisus. Vastutavad organid peavad seda kohust täitma,» lisatakse selles. 

Pinged ühiskonnas on viimastel nädalatel kasvanud seoses Vilniuse linnavõimude otsusega nimetada ümber diplomaadi ja ohvitseri Kazys Škirpa nime kandev tänav ning võtta raamatukogu seinalt maha mälestustahvel ohvitserile Jonas Noreikale, kes mõlemad väidetavalt osalesid Teise maailmasõja ajal arveteõiendamises juutidega. 

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles