Olukord ähvardab läita Kesk-Aasia riigis poliitkriisi.
Kinnipidamise katse taustal on Atambajevi pinged tema mantlipärija, praeguse presidendi Sooronbai Džeenbekoviga, ning prokuratuuri süüdistus, et ekspresident ostis seadusvastaselt maad ning tegi korruptiivseid tehinguid.
Senistel andmetel Atambajevit kinni ei saadud.
Julgeolekujõudude esimene sissetung algas kolmapäeva hilisõhtul, kuid ebaõnnestus - hulk Atambajevi toetajaid osutasid julgeolekujõududele vastupanu, mõned aga barrikadeerisid end residentsi ning võtsid kuus julgeolekujõudude liiget pantvangi.
Seejärel teatati öötundidel teisest sissetungikatsest, kuid näib, et vastasseis on vähemalt praeguseks läbi.
Atambajevi toetajad lubasid kuus pantvangi hommikul vabaks lasta, kui võimud taanduvad. Asesiseminister Kursan Asanovi sõnul otsustasid võimud toetajate nõudmise täita ning taandusid.
Kirgiisi uudisteagentuur jg.24 teatas hiljem, et julgeolekujõud lahkuvad Koi-Taši külast, kuid üksikasju ei täpsustanud.
Tervishoiuministeeriumi teatel on vigastustega haiglasse toimetatud 45 inimest, kellest üks oli haiglas surnud eriüksuslane.
Ministeeriumi sõnul sai talle saatuslikuks püssikuul, mille tulistasid Atambajevi toetajad.
«Üks kuulihaavaga eriüksuslane toimetati (haiglasse) äärmiselt tõsises seisundis. Hoolimata elustamispüüdlustest ta suri,» ütles ministeerium.
Ministeeriumi varasemal teatel oli haiglassetoimetatute seas 15 julgeolekujõudude liiget.
Atambajevi residents asub Biškeki lähedal Koi-Tašis. Atambajev, kes valitses 2011.-2017. aastani, oli viimastel nädalatel tema ja Džeenbeekovi vaheliste pingete tõustes residentsis julgeolekumeetmeid suurendanud.
Kokkupõrked julgeolekujõududega lahvatasid residentsis pärast seda, kui riiklik julgeolekukomitee GKNB teatas, et tema eriüksuslased alustasid «erioperatsiooni endise presidendi Almazbek Atambajevi kinnipidamiseks».
GKNB väitel olid eriüksuslased relvastatud ainult kummikuulidega, samas kui Atambajevi toetajad olid tulistanud vastu lahingumoonaga.