Kõrgõzstani julgeolekujõud läksid kolmapäeval endise presidendi Almazbek Atambajevi residentsi teda kinni pidama, kuid Atambajevi toetajad osutasid neile vastupanu; kokkupõrgetes sai surma üks eriüksuslane ning viga üle 40 inimese, ütlesid ametnikud.
Haarangus Kõrgõzstani eksjuhi kodule suri üks, sai viga üle 40 inimese (1)
Olukord ähvardab läita Kesk-Aasia riigis poliitkriisi.
Kinnipidamise katse taustal on Atambajevi pinged tema mantlipärija, praeguse presidendi Sooronbai Džeenbekoviga, ning prokuratuuri süüdistus, et ekspresident ostis seadusvastaselt maad ning tegi korruptiivseid tehinguid.
Senistel andmetel Atambajevit kinni ei saadud.
Julgeolekujõudude esimene sissetung algas kolmapäeva hilisõhtul, kuid ebaõnnestus - hulk Atambajevi toetajaid osutasid julgeolekujõududele vastupanu, mõned aga barrikadeerisid end residentsi ning võtsid kuus julgeolekujõudude liiget pantvangi.
Seejärel teatati öötundidel teisest sissetungikatsest, kuid näib, et vastasseis on vähemalt praeguseks läbi.
Atambajevi toetajad lubasid kuus pantvangi hommikul vabaks lasta, kui võimud taanduvad. Asesiseminister Kursan Asanovi sõnul otsustasid võimud toetajate nõudmise täita ning taandusid.
Kirgiisi uudisteagentuur jg.24 teatas hiljem, et julgeolekujõud lahkuvad Koi-Taši külast, kuid üksikasju ei täpsustanud.
Tervishoiuministeeriumi teatel on vigastustega haiglasse toimetatud 45 inimest, kellest üks oli haiglas surnud eriüksuslane.
Ministeeriumi sõnul sai talle saatuslikuks püssikuul, mille tulistasid Atambajevi toetajad.
«Üks kuulihaavaga eriüksuslane toimetati (haiglasse) äärmiselt tõsises seisundis. Hoolimata elustamispüüdlustest ta suri,» ütles ministeerium.
Ministeeriumi varasemal teatel oli haiglassetoimetatute seas 15 julgeolekujõudude liiget.
Atambajevi residents asub Biškeki lähedal Koi-Tašis. Atambajev, kes valitses 2011.-2017. aastani, oli viimastel nädalatel tema ja Džeenbeekovi vaheliste pingete tõustes residentsis julgeolekumeetmeid suurendanud.
Kokkupõrked julgeolekujõududega lahvatasid residentsis pärast seda, kui riiklik julgeolekukomitee GKNB teatas, et tema eriüksuslased alustasid «erioperatsiooni endise presidendi Almazbek Atambajevi kinnipidamiseks».
GKNB väitel olid eriüksuslased relvastatud ainult kummikuulidega, samas kui Atambajevi toetajad olid tulistanud vastu lahingumoonaga.
Koi-Tašist toimuvat Facebookis voogedastanud pealtnägija Mirbek Aitikejev aga ütles, et Atambajevi toetajad said tulirelvad eriüksuslastelt.
«Tema toetajad varastasid relvi eriüksuslastelt, kes masside pealetungi eest taganesid. Atambajev on veel oma kodus sees... Levivad kuulujutud, et saadetakse juurde lisajõude. Inimesed siin teevad ettevalmistusi,» lausus Aitikejev.
Kohalikul ja välismeedial on raskusi Koi-Tašis asuvate töötajate kättesaamisega. Näib, et võimud segavad seal interneti- ja mobiiliteenust.
Külast on kadunud ka elekter, ütles Atambajevi erakonna liige Dmitri Ložnikov Vene riiklikule uudistekanalile Rossiya-24.
Prokuratuur süüdistab endist presidenti ebaseaduslikus maaostus ja korruptsioonis. Parlament võttis Atambajevilt juunis puutumatuse, kuid ta on eiranud kolme politsei kutset tulla ülekuulamisele. Süüdistuste keskmes on ühe tuntud allilmabossi vabanemine vangist Atambajevi ametiajal.
Atambajev tõotas seista süüdistustele vastu «lõpuni välja». Ta nimetas Džeenbekovi valitsust maffiaklanniks.
Mehed olid kunagi sõbrad ning Atambajev toetas Džeenbekovit, kui ta 2017. aastal presidendiks kandideeris. Mõni kuu hiljem pöörasid nad aga tülli, kui Atambajev hakkas pärast Džeenbekovi ametissesaamist teda avalikult kritiseerima.
Džeenbekovi kantselei sõnul peatas president oma puhkuse ühes järveäärses kuurordis ning kohtub neljapäeval oma julgeolekunõukoguga.
Konfliktil hoiavad kiivalt silma peal Hiina ja Venemaa, kelle poliitilised ja majanduslikud huvid Kõrgõzstanis Atambajevi ametiajal laienesid. Venemaal on seal ka sõjaväebaas.