Itaalia siseminister nõuab uusi valimisi

Copy
Itaalia siseminister ja asepeaminister Matteo Salvini.
Itaalia siseminister ja asepeaminister Matteo Salvini. Foto: Francesco Fotia/AGF/SIPA / Francesco Fotia/AGF/SIPA / Scanpix

Itaalia parempopulistliku partei Liiga juht ja siseminister Matteo Salvini kutsus üles korraldama erakoaalised valimised, sest praegune valitsuskoalitsioon ei ole tema sõnul elujõuline. Eksperdid on varem spekuleerinud, et populaarsust kogunud Salvini võib ühel hetkel korraldada valitsuse kukutamise, et ise võimule püüelda.

Üleskutse valimiste korraldamiseks on seotud mitu kuud kestnud vaidlustega Salvini juhitud erakonna Liiga ja koalitsioonipartneri Viie Tähe Liikumine vahel. 

Tüli süvenes kolmapäeval, seoses kavandatava raudteeprojektiga, mis ühendaks Itaaliat ja Prantsusmaad. Viie Tähe Liikumine on projektile jõuliselt vastu seisnud ja kolmapäeval hääletati erakonna üleskutsel raudtee ehitamise keelamise üle. Ent parlament ei nõustunud projekti keelustama.

Raudteeprojekt on Põhjaliiga ja Viie Tähe Liikumise tüliõun. Põhjaliiga ja selle toetajad pooldavad raudtee tarbeks tunneli ehitust, Viie Tähe Liikumine on vastu ja nõuab selleks ette nähtud vahendite kasutamist olemasoleva taristu parandamiseks.

Eile ütles Salvini otsesõnu, et valitsuskoalitsioon on jõudnud oma tee lõppu ja ainus võimalus paistab olevat uute valimiste korraldamine.

«Lähme otse parlamenti ütlema, et meil ei ole enam enamust ja tuleb kiiresti tagasi minna valimiskastide juurde,» sõnas Salvini.

Giuseppe Conte.
Giuseppe Conte. Foto: Xinhua / ZUMAPRESS.com

Telejaam RAI teatas varem, et Salvini nõudis Itaalia peaministrilt Giuseppe Contelt koalitsioonivalitsuse koosseisu muutmist ja ähvardas ennetähtaegsete valimiste nõudmisega.

RAI andmetel tahab Salvini, et Torino-Lyoni raudtee ehitamise vastane taristu- ja transpordiministri Danilo Toninelli välja vahetatakse. Salvini nõuab ka koalitsioonipartneri Viie Tähe Liikumise (M5S) ministrite Giulia Grillo (tervishoid), Elisabetta Trenta (riigikaitse) ja Sergio Costa (keskkond) väljavahetamist, viimase vastu olevat tal isiklik vimm.

Peaminister Conte, kes ei kuulu ei Liigasse ega Viie Tähe liikumisse, ütles eile õhtul, et siseminister Matteo Salvini peab selgitama otsust provotseerida riigis poliitilist kriisi valitsuskoalitsioonilt toetuse võtmisega. Conte nõudis, et Salvini selgitaks ja põhjendaks avalikult oma otsust rahvale ja oma valijaskonnale.

«Ta peab seletama rahvale ja riigis muutusi lootnud valijaskonnale neid põhjusi, mis panid ta äkitselt lõpetama valitsuse tööd,» märkis Conte.

Itaalia Viie Tähe Liikumise (M5S) liider, asepeaminister Luigi Di Maio.
Itaalia Viie Tähe Liikumise (M5S) liider, asepeaminister Luigi Di Maio. Foto: EPA / Scanpix

Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio ütles, et on uuteks valimisteks valmis, sest Liiga on itaallasi narritanud.

Praegune Itaalia valitsus tuli võimule 2018. aasta juunis, ent see on algusest peale seisnud savijalgadel. Sageli on spekuleeritud, et siseminister Salvini võib ühel hetkel korraldada valitsuse kukkumise ja püüelda ise võimule, sest on kasvatanud riigis jõuliselt oma populaarsust.

Viimaste arvamusküsitluste põhjal toetab erakonda Liiga 39 protsenti itaallastest, samal ajal on erakonna Viie Tähe Liikumine populaarsus langenud 15 protsendini.

Liiga võidutses ka kevadistel europarlamendi valimistel, kus võitis 24 protsendi valijate hääled.

Itaalia parlament on praegu suvepuhkusel kuid võib taas koguneda järgmisel nädalal. Praegust valitsust ei saa kukkuda enne, kui peaminister Contele korraldatakse parlamendis umbusaldushääletus või kui ta ise ameti maha paneb.

Kui aset leiab üks eelnimetatud stsenaariumitest, otsustab president Sergio Mattarella valitsuse laialisaatmise ning valib kas uute valimiste korraldamise või vahevalitsuse ametisse panemise.  

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles