R, 29.09.2023

Kuus riiki kutsusid Venemaad üles Gruusiast tagasi tõmbuma

BNS
Facebook
Comments 1
Seinale projitseeritud Gruusia lipp Thbilisi vanalinnas.
Seinale projitseeritud Gruusia lipp Thbilisi vanalinnas. Foto: Reuters/ScanPix

USA ja viis Euroopa riiki tegid neljapäeval Gruusia ja Venemaa konflikti aastapäevaga seoses üleskutse, et Moskva viiks oma sõjaväelased positsioonidele, kus need olid enne vaenutegevuse algust.

USA, Eesti, Belgia, Prantsusmaa, Saksamaa, Poola ja Suurbritannia ÜRO saadikud tegid neljapäeval ühisavalduse, milles toetasid Gruusia iseseisvust, sõltumatust ja territoriaalset terviklikkust.

Avalduses märgiti, et ollakse «äärmiselt mures» Venemaa ühe süvenevate julgeolekusidemete pärast Abhaasia ja Lõuna-Osseetia piirkondadega ning niinimetatud piiristamisprotsessi hoogustumisega, mis toob kaasa vaid konflikti pikenemise ning destabiliseerib Gruusiat ja kogu regiooni.

Venemaa ÜRO suursaadiku asetäitja Dmitri Poljanski märkis, et lääneriikide positsioon ei aita olukorra parandamisele kuidagi kaasa.

«Me näeme neid traagilisi sündmusi osana ajaloost. Gruusia maksis kallist hinda president Mihheil Saakašvili traagilise vea eest. Me näeme ainsat võimalust suhete parandamiseks ja pingete leevendamiseks regioonis dialoogis Gruusia ja kahe sõltumatu riigi vahel,» rääkis Poljanski viidates isehakanud vabariikidele.

Gruusia separatistlikud piirkonnad Abhaasia ja Lõuna-Osseetia kuulutasid end 2008. aasta Vene-Gruusia augustisõja järel iseseisvaks, kuid neid tunnustab vaid käputäis riike. Mõlemas piirkonnas asuvad Vene sõjaväebaasid ja need on sisuliselt Vene protektoraadid.

President Salomé Zurabišvili ütles varem päeval, et Gruusia ei lepi 2008. aasta augustisõja tulemusega ja taotleb riigi terviklikkuse taastamist rahumeelsel teel.

«Vastus jätkuvale okupatsioonile on lihtne - me ei lepi sellega! Me ei lepi grusiinide õiguste jalge alla tallamisega Galis ja Ahhalgoris. Me ei lepi meie kodanike, abhaaside ja osseetide õiguste, nende keele ja identiteedi jalge alla tallamisega,» seisis Zurabišvili neljapäevases avalduses seoses Venemaa-Gruusia augustisõja 11. aastapäevaga.

President märkis, et Gruusia vastus peab olema riigi majanduslik ja poliitiline stabiilsus.

«Täpselt samamoodi, kui me suutsime 2005. aastal vabaneda Vene sõjaväebaasidest, suudame rahumeelselt lõpetada ka okupatsiooni ja luua uued suhted. Gruusia näide osutab, et midagi igavest ei ole - ka lootusetus olukorras on alati võimalik võita.»

«Tüli lahendamine on nii meie kui nende esimuste seas,» kirjutas Zurabišvili, märkides, et ei luba tekkida uuel ohul Gruusia riiklusele.

Peaminister Mamuka Bahtadze ütles omalt poolt, et 2008. aasta augustisõda oli varasemate võimude vigade tagajärg.

«Vaieldamatult seisnes varasema võimu eksimus valedes rõhkudes,» ütles Bahtadze neljapäeval ajakirjanikele Thbilisis augustisõjas hukkunud sõjaväelaste haudu külastades.

Peaminister märkis, et Gruusia toonase valitsuse poliitika võimaldas «viia ellu okupatsiooniplaan». 

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles