Saksamaa peatab Brasiiliale abi Amazonase metsade kaitsmiseks

Saksa keskkonnaminister Svenja Schulze.

FOTO: Matthias Wehnert / imago images / Future Image/Scanpix

Saksamaa teatas laupäeval, et peatab Brasiiliale antava abi, mille eesmärk on aidata kaitsta Amazonase metsi, ja teeb seda statistika valguses, mis näitab vihmametsade raadamise hoogustumist Brasiilia presidendi Jair Bolsonaro valitsemisajal. 

«Brasiilia valitsuse poliitikad Amazonases tekitavad kahtlusi metsatustamise määra jätkuvas ja püsivas vähenemises,» ütles Saksa keskkonnaminister Svenja Schulze teleuudistesaatele Tagesspiegel. 

Tema sõnul on esimene samm Brasiilia bioloogilise mitmekesisuse ja metsahoiuprogrammidele mõeldud 35 miljoni euro blokeerimine seni, kuni metsatustamise määr muutub Saksamaale uuesti vastuvõetavaks. 

Berliin on eraldanud alates 2008. aastast Brasiiliale erinevateks keskkonnakaitseprogrammideks 95 miljonit eurot. 

Samas plaanib Saksamaa jätkata 2008. aastal loodud Amazonase fondi rahastamist. 

Fondi suurim rahastaja Norra on ähvardanud tagasi tõmbuda ja teatas eelmisel aastal, et vähendab oma abieraldisi Brasiiliale poole võrra. 

Mure Amazonase metsade pärast on suurenenud pärast Bolsonaro ametisse astumist jaanuaris. 

Amazonase vihmametsad moodustavad 5,5 miljardi ruutkilomeetrise pindala juures umbes poole maailma vihmametsadest ning 60 protsenti sellest asub Brasiilias. Samas ohustavad neid nii ebaseaduslik raie kui põllumajandus.

Teisipäeval selgus Brasiilia valitsuse andmetest, et Brasiilias asuvate Amazonase metsade raadamine küündis tänavu juulis 2250 ruutkilomeetrini, suurenedes eelmise aasta juuliga võrreldes 278 protsenti. 

Bolsonaro ja tema keskkonnaminister Ricardo Salles on varem süüdistanud andmed avaldanud föderaalagentuuri INPE eksitava info avaldamises, väites, et andmed ei vasta tõele ja kahjustavad agentuuri ja riiki. 

INPE andmeil on metsatustamine Brasiilias suurenenud viimase 12 kuuga 40 protsenti aasta varasemaga võrreldes. Selle aasta juunis kasvas Amazonase vihmametsade raadamine 88 protsenti eelmise aasta juuniga võrreldes. 

2. augustil vallandati erimeelsuste tõttu Bolsonaroga INPE president Ricardo Galvão. President oli teda enne seda süüdistanud mõnede vabaühenduste huvide teenimises. 

Oktoobris presidendiks valinud Bolsonarot toetas valimiskampaanias tugevalt Brasiilia mõjuvõimas põllumajanduslobi. 

Ta on varem käinud välja mõtte avada kaitsealused vihmametsaalad põllumajandusele. 

Tagasi üles