K, 29.11.2023

Saudi juhitav koalitsioon nõudis Adenis kohest relvarahu

Facebook
Comments
Araabia Ühendemiraatide toetusega Lõuna-Jeemeni separatistid laupäeval Adenis valitsusvägede tanki kohal separatistlikku lippu lehvitamas.
Araabia Ühendemiraatide toetusega Lõuna-Jeemeni separatistid laupäeval Adenis valitsusvägede tanki kohal separatistlikku lippu lehvitamas. Foto: EPA/Reuters/Scanpix

Jeemenis võitlev Saudi Araabia juhitav koalitsioon kutsus laupäeval pärast ägedat sõjategevust Adeni linnas kehtestama viivitamatult relvarahu ja ähvardas selle rikkujaid jõukasutusega. 

«Koalitsioon kutsub viivitamatule relvarahule Jeemeni ajutises pealinnas (Aden) ja kinnitab, et kasutab sõjalist jõudu igaühe vastu, kes seda rikub,» vahendas Saudi riiklik uudisteagentuur SPA koalitsiooni pressiesindaja sõnu. 

Saudi välisministeerium nõudis Twitteri-postituses Adenis kiiret kohtumist kolm sõjaväelaagrit ja presidendipalee hõivanud separatistide ja valitsusvägede vahel. 

«Saudi Araabia jälgib suure murega arenguid Jeemeni ajutises pealinnas,» kirjutas Saudi välisametkond sotsiaalvõrgustikus. 

«Kuningriik kutsub Jeemeni valitsust ja kõiki Adeni konflikti osapooli korraldama kiireloomulist kohtumist ... Saudi Araabias oma erimeelsuste arutamiseks, võimaluse andmiseks tarkusele ja dialoogile, erimeelsustest lahtiütlemiseks, tüli lõpetamiseks ja ühinemiseks,» kirjutas ministeerium. 

Adenis on pärast kolme sõjaväelaagri ja presidendipalee hõivamist võimu võtmas AÜE toetusega sõjaväeüksus Julgeolekuvöö, mis koosneb peamiselt Lõuna-Jeemeni separatistidest. 

Neli päeva sadamalinnas kestnud sõjategevuses on hukkunud 70 inimest, teiste seas tsiviilisikud.

Kokkupõrked ilmestavad sügavaid erimeelsusi separatistide ja lojalistide vahel, kes on mõlemad võidelnud riigi põhjaosa kontrollivate šiiamässuliste huthidega. 

Aden on Jeemeni presidendi Abedrabbo Mansour Hadi võimukants. Hadi ise on eksiilis Saudi Araabias sestsaadik, kui Iraani toetatavad huthi šiiamässulised 2014. aasta septembris pealinna Sanaa vallutasid. 2015. aasta märtsis sekkus Hadi valitsuse poolel sõtta saudide juhitav koalitsioon.

Koalitsiooni kuuluva AÜE väed on aga alates kolmapäevast võidelnud mitte Hadi lojalistide, vaid hoopis separatistide poolel.

Julgeolekuvöö koosneb peamiselt separatistliku Lõuna-Jeemeni Üleminekunõukogu (STC) liikmetest. 

Julgeolekuvöö ja Hadile lojaalsete vägede suhted on olnud pingelised aastaid ja sellenädalased kokkupõrked ei ole nende vahel esimesed omataolised. 

2018. aasta jaanuaris pidasid osapooled pärast seda, kui valitsus keelas separatistide meeleavalduse, maha kolm päeva kestnud lahingu, milles hukkus 38 ja sai vigastada 222 inimest. 

Lõuna-Jeemen oli enne riigi põhjaosaga ühendamist 1990. aastal alates 1967. aastast iseseisev riik. 

Mõttekoda Rahvusvaheline Kriisigrupp (ICC) hoiatas, et viimatised kokkupõrked ähvardavad lükata Lõuna-Jeemeni «kodusõtta kodusõjas». 

«Selline konflikt süvendaks seda, mis on juba praegu maailma rängim humanitaarkriis ja teeks üleriigilise poliitilise lahenduse leidmise veelgi raskemaks,» teatas ICC. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles