Hollywoodi staar Gere sattus migrandilaeval käies Salvini viha alla

Näitleja Richard Gere (paremal) vestlemas migrantidega Hispaania päästelaeva Open Arms pardal Lampedusa saare lähistel Vahemerel. Alus on juba kümmekond päeva oodanud randumiseks Itaalia võimude luba.

FOTO: Valerio Nicolosi / AP / Scanpix

Itaalia paremäärmuslik asepeaminister Matteo Salvini ründas näitleja Richard Gere’i, soovitades Lampedusa saart külastaval USA staaril, kes palus Itaalia valitsusel suhtuda asüülitaotlejatesse inimlikumalt, võtta päästelaevadel lõksu jäänud migrandid enda juurde elama.

Gere käis Hispaania mittetulundusühingu Proactiva Open Arms päästelaeva pardal, kus ta kohtus umbes 160 migrandiga, kelle aluse meeskond päästis Vahemerelt. Laev on Lampedusa lähistel oodanud juba kümme päeva maabumisluba, kuid Itaalia pole taganenud keelust migrante kaldale lasta.

Lampedusal viibiv 69-aastane näitleja Gere avalikustas videosõnumi, kus kutsus inimesi üles toetama heategevusühendust ning laeva pardal olijaid. «Kõik elud pardal oleks kaotatud,» lausus Gere videos. «Nii et inimesed sellel laeval on siin ainult tänu annetustele Open Armsile nende töö tegemiseks.»

Toskaanas puhkav Gere sõitis eelmisel nädalal Sitsiiliasse, et aidata abiühendusel toimetada migrantidele süüa ja esmatarbekaupu.

«Ma käisin Lampedusal kaks-kolm aastat tagasi, et külastada migratsiooni tulipunkti ja teada olukorda omast kogemusest: need on inimesed, kes on kogenud kohutavaid asju, kannatanud palju. Neid nimetakse migrantideks, aga nad on põgenikud, kes vajavad abi,» rääkis Gere.

Näitleja võrdles Itaalia olukorda USA-Mehhiko piiril toimuvaga: «Meil on oma probleemid põgenikega Hondurasest, El Salvadorist, Nicaraguast, Mehhikost. See on väga sarnane sellele, mida teie siin läbi elate.»

«See peab lõppema kohe, igal pool sellel planeedil. Ja see lõpeb, kui me nõuame seda,» lausus Gere, lisades, et ei soovi astuda poliitilisse võitlusse.

Paremäärmusliku partei Liiga juht ja Itaalia siseminister Matteo Salvini, kes mullu sulges Itaalia sadamad migrandipäästelaevadele, alustas siiski poliitilist võitlust.

Itaalia siseminister Matteo Salvini nädalavahetusel Taorminas Sitsiilias.

FOTO: CARMELO IMBESI / EPA / SCANPIX

«Arvestades, et see lahke miljonär avaldab muret Open Armsi migrantide saatuse üle, me täname teda,» sõnas Salvini. «Ta võib võtta kõik inimesed pardal kaasa Hollywoodi, kasutades selleks oma eralennukit ja toetada neid oma häärberites. Suur aitäh, Richard!»

Salvini eestvedamisel on Itaalia valitsus koostanud määruse, mille kohaselt võib ilma loata migrante Itaaliasse toovaid mittetulundusühenduste päästelaevu trahvida kuni 50 000 euroga. Seadus, mida päästeühendused on nimetanud sõjakuulutuseks, peaks Salvini kava kohaselt tegema lõpu vabatahtlike päästjate tööle Vahemerel.

Lisaks Proactiva Open Armsile ootab Vahemerel praegu võimalust maabuda teinegi alus. Norra lipu all seilav The Ocean Viking, mille päästeoperatsiooni korraldavad Piirideta Arstid ja SOS Méditerranée, võttis Liibüa territoriaalvete lähistelt pardale 80 peamiselt Sudaanist pärit inimest, nende seas ka lapsi.

Tagasi üles