Briti lennuväelastel lubatakse lõpuks habet kasvatada

Cornwalli hertsoginna Camilla vestlemas Haltonis keemiliste, bioloogiliste, radioloogiliste ja tuumaohtude treeningut läbivate kuningliku õhuväe (RAF) sõduritega. Peagi tohivad Briti lennuväelased hakata kandma habet.

FOTO: KATE RUTHERFORD / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE / HANDOUT / EPA / SCANPIX

Ühendkuningriigi kuninglik lennuvägi (RAF) otsustas alates tulevast kuust lubada oma sõduritel habet kanda, kuid seda tingimusel, et see vastab õhuväelase välimusele esitatavatele nõuetele.

1. septembrist kehtima hakkav muudatus lubab teenistuses olevatel õhuväelastel kanda elegantset, hoolikalt pügatud täishabet. RAF on siiski toonitanud, et nende liikmed peavad jätkuvalt järgima välimusele esitatavaid kõrgeid standardeid.

«Kidurad või lapilised habemed pole vastuvõetavad,» rõhutas Briti kaitseministeeriumi pressiesindaja.

RAFi teatel püütakse habeme lubamisega laiendada värvatavate hulka, edendada kaasatust ning hoida hea väljaõppega inimesi ka tulevikus teenistuses.

Habemed keelati kunagi lennuväes ajaloolistel ja praktilistel põhjustel – karvkate muudab keerulisemaks gaasimaski ja teiste hingamisabivahendite õhukindla kinnitumise näole.

Jätkuvalt pole Briti relvajõududel plaanis vaadata üle maaväge puudutavaid habeme reegleid, praegu on seal lubatud ainult vuntside kandmine ning habe on lubatud ainult teenistuskohustustest tulenevalt, näiteks salaoperatsioonidel. Lisaks võib habet kanda teatud teenistuskohtadel, näiteks sõjaväeorkestris.

Briti mereväelased peavad habeme kandmiseks saama selleks nõusoleku oma ülemalt, misjärel antakse neile pisut aega habeme kasvatamiseks, enne kui nad peavad selle ülevaatamiseks ette näitama.

Esialgu pole selge, kas ka lennuväes hakatakse kontrollima habeme vastavust nõutele.

Nii maa-, õhu- kui ka mereväes on lubatud habeme kandmine usulistel põhjustel.

Prints Harryle, kes soovis oma pulmapäeval kanda habet koos sõjaväevormiga, pidi selleks eriloa andma kuninganna.

Prints Harryle pidi pulmapäeval korraga sõjaväevormi ja habeme kandmiseks eriloa andma kuninganna Elizabeth.

FOTO: POOL / Reuters / SCANPIX

Tagasi üles