Toidusõda: hinnatõus europarlamendi sööklas pani ametnikud mässama (6)

Copy
Sööklatoit.
Sööklatoit. Foto: Caro / Schnitger / Scanpix

Euroopa Parlamendi töötajad on raevunud salamisi toimunud hinnatõusu üle Brüsseli hiigelasutuse sööklas ning ametühingud on sellega seoses esitanud ametliku kaebuse.

Hiljutine hinnatõus toimus ajal, kui suurem osa Euroopa Parlamendi saadikuid ja töötajaid on puhkusel või töötavad Brüsselist eemal. Nii mõnegi roa hinnatõus parlamendi sööklas ulatub seejuures üle 25 protsendi.

Näiteks kui varem maksid prae kõrvale tellitavad friikartulid 2 eurot, siis nüüd on nende hind hüpanud 2,5 eurole, samas kui päevasupi hind on kerkinud varasemalt 80 sendilt 1 eurole.

Hinnatõus tuleneb osaliselt Belgia käibemaksust, mida varem europarlamendi sööklas juurde ei arvestatud, ning osaliselt alates 5. augustist kehtima hakanud uutest lepingutest teenusepakkujatega.

Salatibaariski on hinnakäärid suured: parlamendihoones maksab 100 grammi salatit 1,3 eurot, Euroopa Komisjonis kõigest 82 senti.

«Supp on üks asi, aga salatibaar ja isegi kohv on palju kallimad,» rääkis üks Poolast pärit Euroopa Parlamendi töötaja Politicole, uurides parasjagu 8 eurot maksvat suupistete valikut.

Parlamendi kõneisiku sõnul olla plaanist lisada roogadele käibemaks ja sõlmida toitlustajatega uued lepingud teatatud maja personalile nii enne kui ka pärast seda, kui mullu detsembris korraldati uus hange.

Töötajate ametiühing on siiski hinnatõusu peale esitanud ametliku kaebuse, sest nende väitel ei hoiatatud inimesi hinnatõusu eest piisavalt ning nii mõnigi ametnik on saanud söökla kassas viimastel päevadel ebameeldiva üllatuse osaliseks.

Euroopa Parlamendi hoone Brüsselis.
Euroopa Parlamendi hoone Brüsselis. Foto: JULIEN WARNAND / EPA / Scanpix

Olukorra muudab kibedamaks seegi, et nii Euroopa Komisjoni kui ka Euroopa Nõukogu sööklas on toidud palju odavamad.

Läinud neljapäeval maksis näiteks oasupp ja pastaroog komisjoni peakorteris Berlaymont’is kõigest 63 senti. Samas parlamendihoones oli minestrone supi hinnaks 1,3 eurot ning isegi päevapakkumisel olnud sibulasupp maksis terve euro.

Salatibaariski on hinnakäärid suured: parlamendihoones maksab 100 grammi salatit 1,3 eurot, Euroopa Komisjonis kõigest 82 senti.

Ka taimetoitlane on parlamendis kallim olla, köögivilja kuskusi eest küsiti läinud nädalal seal 7,5 eurot, samas kui komisjoni lihata tšilliroog maksis 4,95 eurot.

Euroopa liiduõukogus, kus kogunevad oma tippkohtumiseks ELi riikide juhid, on kõik sööklad praegu suletud, kuid üldiselt on sealgi hinnad soodsamad kui parlamendis.

Näiteks veiselihasteik friikartulitega pole seal maksnud kunagi üle 8 euro ning töötajate sõnul sisaldab see hind ka karastusjooki. Samas parlamendis maksab sarnane roog – antrekoot – 11,5 eurot.

Parlamendi esindaja sõnul on nende kõrgemad hinnad seotud otsusega loobuda maksumaksja dotatsioonist, mis kehtib endiselt teistes Brüsseli euroasutustes. Kui kunagi maksid Euroopa inimesed igal aastal viis miljonit eurot või vahel isegi rohkem euroametnike lõunasöögi toetuseks, siis nüüdseks on parlamendi sööklatele kuluv dotatsioon kahanenud alla ühe miljoni.

Europarlamendi ametiühingud leiavad kõigest hoolimata, et hinnatõus on kohatu, arvestades, et suurem osa sööklas lõunatavaid ametnikke pole mitte saadikud ega kõrgepalgalised poliitilised nõunikud, vaid napi sissetulekuga sekretärid, koristajad, turvatöötajad ja söökla enda töötajad.

Euroopa Parlamendil on lisaks Brüsselile sööklad ka Strasbourgis ja Luxembourgis.

Kommentaarid (6)
Copy
Tagasi üles