USA president väljendas muret Hongkongiga seoses

Hiina sõjaväemasinad Shenzhenis.

FOTO: THOMAS PETER / REUTERS

USA president Donald Trump ütles neljapäeval, et on "väga mures" meeleavalduste võimaliku vägivaldse mahasurumisega Hongkongis ja ta vestleb sel teemal lähiajal Hiina presidendi Xi Jinpingiga.

«Ma olen väga mures,» ütles Trump ajakirjanikele enne New Jerseys enne kampaaniaüritusele sõitmist.

Trump kutsus Hiina presidendi üles alustama protestiliikumisega otseläbirääkimisi.

«Ma võin peaaegu kihla vedada, et ta istub koos protestijatega maha ja lahendab selle asja veerand tunniga. Ma tean, et see on selline asi, mida ta teeb,» lisas president.

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton hoiatas enne seda Hiinat uue Tiananmeni veresauna eest seoses Hongkongi demokraatiameeleavaldustega.

«Hiina peab väga ettevaatlikult jälgima, mis samme nad astuvad, sest inimesed Ameerikas mäletavad väga hästi Tiananmeni väljakut ja pilti mehest seismas tankide ees,» manitses Bolton.

«Oleks väga suur viga tekitada samasugune mälestus seoses Hongkongiga,» lisas Bolton.

Kolm Hongkongi kõrget politseiametnikku ütlesid varem päeval, et ei ole teadlikud Hiina sõjaväe plaanidest ühineda massimeeleavalduste allasurumisega. Samas nentisid nad, et ei ole kindlad, kas neile antaks eelnevalt teada, kui Hiina paramilitaarüksused või sõjavägi Hongkongi tuuakse.

Esmaspäeval tehtud satelliidipiltidelt on näha Hiina paramilitaarüksuste soomukeid ja teisi sõidukeid kogunemas staadionile Hongkongiga piirnevas Shenzheni linnas.

Tagasi üles
Back