iDeal kampaania

USA väljastas määruse Iraani tankeri arestimiseks

Iraani naftatanker Grace 1 reedel Gibraltari vetes ankrus seismas.

FOTO: Jon Nazca/Reuters/Scanpix

USA justiitsministeerium väljastas reedel määruse Iraani naftatankeri Grace 1 arestimiseks päev pärast seda, kui Briti ülemereterritooriumi Gibraltari kohtunik sellel lahkuda lubas.  

Ühendriigid kutsuvad määrusega arestima laeva, mis oli reedel Gibraltari sadamas jätkuvalt ankrus, «skeemi eest, mille kaudu püüti siseneda ebaseaduslikult USA finantssüsteemi, et toetada terroriorganisatsiooniks kuulutatud (Iraani) revolutsioonikaardi ebaseaduslike saadetisi Iraanist Süüriasse», seisis justiitsministeeriumi avalduses. 

Määruse järgi kuuluvad tanker, selle naftalast ja 995 000 USA dollarit arestimisele rahvusvahelise hädaolukorra majandusvolituste seaduse (IEEPA) rikkumise ning pangapettuse, rahapesu ja terrorismi vastu võitlemise lepingute rikkumise tõttu. 

Iraani ametnikud ütlesid varem reedel, et tanker valmistub Gibraltarilt lahkuma kuus nädalat pärast selle hõivamist 4. juulil. 

Iraani sadama- ja merendusameti asejuhi Jalil Eslami sõnul saab Grace 1 uue nime ja vahetab Panama lipu Iraani oma vastu. 

AFP allika andmeil ei saa tanker Gibraltarilt enne lahkuda, kui jõuab kohale uus meeskond. 

Tankeri, mis vedas kinnipidamise hetkel 2,1 miljonit barrelit Iraani naftat, hõivasid Gibraltari vetes Briti eriüksuslased ja Gibraltari politsei.

Grace 1 juhtum on Suurbritannia ja Iraani vahel lahvatanud pingete keskmes. Iraan hõivas vastuseks Grace 1 kinnipidamisele 19. juulil Omaani vetes Briti lipu all sõitva tankeri, mis seisab tänaseni Iraani sadamas.

Tagasi üles