iDeal kampaania

Riigimeedia: relvakatsetust jälginud Kim jäi selle tulemustega rahule

Põhja-Korea liider Kim Jong-un (esiplaanil) rõõmustamas reedel eduka relvakatsetuse üle. Foto avaldas päev hiljem Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA.

FOTO: KCNA/AFP/Scanpix

Põhja-Korea liider Kim Jong-un jälgis reedest relvakatsetust, mille käigus tulistasid riigi relvajõud merre kaks seni tuvastamata lendkeha, teatas riigimeedia. 

Lõuna-Korea sõjaväe andmetel tulistas Põhja-Korea lendkehad välja Kangwoni provintsis asuva Tongchoni linna lähedalt. Lendkehade kõrgus oli haripunktis 30 kilomeetrit ning pärast umbes 230-kilomeetrist lendu kukkusid need Korea poolsaare ja Jaapani vahele.

Riiklik uudisteagentuur KCNA teatas laupäeval, et Kim väljendas pärast katsetust «suurt rahulolu» Põhja-Korea relvajõudude «salapärase ja hämmastava edumäära üle» hiljutiste katsetustel. 

Stalinistliku riigi noor juht lubas üles ehitada «alistamatud sõjalised võimed, mida keegi ei julge provotseerida», vahendas KCNA. 

Sellised sõjalised võimed «jätaksid iga vastase meie täieliku võimuga Juche-relvade ees kaitsetuks isegi füüsiliste kokkupõrgete olukordades», edastas agentuur, viidates Põhja-Korea riiklikule ideoloogiale, mis tõstab keskmesse enesepiisavuse. 

Reedene katsetus oli juuli lõpust alates kuues ning nende käigus on testitud uut mitmelasulist suurtükisüsteemi ja kaht erinevat lühimaa ballistilist raketti, mis ekspertide sõnul annab Põhja-Koreale võime rünnata sihtmärke kõikjal Lõuna-Koreas. 

KCNA ei kirjeldanud reedesel katsetusel kasutatud relvade omadusi ega katsetuse üksikasju, teatades vaid, et see oli edukas ja tugevdas sõjaväe usaldust süsteemi töökindluse suhtes. 

Põhja-Korea korraldas eelmise katsetuse 10. augustil. Siis katsetati rakette ning need tulistati Põhja-Korea kirdeosas asuva Hamhungi linna ümbrusest.

Kim ütles siis, et katsetused olid vastus 5. augustil alanud Lõuna-Korea ja USA ühisele sõjaväeõppusele. 

Stalinistlik riik peab USA ja Lõuna-Korea ühisõppusi kallaletungi harjutamiseks ja on neile alati raevukalt reageerinud.

USA president Donald Trump pidas 30. juunil kaht Koread lahutavas demilitariseeritud tsoonis Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga ajaloolise kohtumise, astudes esimese ametisoleva Ühendriikide presidendina Põhja-Korea territooriumile. Kim ja Trump leppisid kokku tuumarelvitustamiskõneluste jätkamises töörühmade tasemel paari nädala jooksul, kuid läbirääkimised pole seni alanud.

Analüütikute sõnul võivad mõlema poole sõjalised tegevused lükata kõnelused Põhja-Korea tuumaprogrammi üle edasi sügisesse.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles