Johnson sai Merkelilt innustust ja tahab Brexiti lepet
Täiendatud 17.35

Prantsuse president Emmanuel Macron (paremal) ja Briti peaminister Boris Johnson vestlemas täna Pariisis Élysée palees.

FOTO: GEOFFROY VAN DER HASSELT / AFP / SCANPIX

Briti peaminister Boris Johnson ütles täna Prantsuse presidendile Emmanuel Macronile, et sai kõnelustelt Saksa kantsleri Angela Merkeliga «jõulist innustust» ning tahab sõlmida Euroopa Liiduga Brexiti asjus lepet.

Johnson õhkas neljapäeval Pariisis enesekindlust ning üritas saada Macronilt nõusolekut Brexiti kõneluste taasavamiseks.

Johnson alustas kohtumise eelset pressikonverentsi soojalt ning loetles üles näited kahe riigi headest suhetest. Seejärel keeras ta temperatuuri juurde ning rõhutas, et tahab viia oma riigi Euroopa Liidust välja leppega. Johnson kasutas sõbralikult presidendi eesnime, kuid siiski meenutas, et tema ülesanne on viia täide ÜK rahva tahe.

«Nagu te isegi olete öelnud, Emmanuel, siis poliitika usaldusväärsuse jaoks on elutähtis, et kui pead referendumi, siis peaksid hääletajate juhise järgi tegutsema. Seepärast peamegi EL-ist lahkuma 31. oktoobril. Leppeta või ilma,» lausus Johnson. «Siis, loomulikult, saame viia oma suhted edasi. Nõustun sinuga täielikult, Emmanuel, et need suhted on üsna erakordsed.»

Macron küll naeratas kaameratele, kuid ei lasknud ootustel kerkida. «Me peame austama seda, milles läbi räägiti,» ütles ta.

Brexiti-leppes on kindlustuspoliis nimega Iiri kaitsemeede, mis hoiab ÜK kaubanduse vallas EL-iga tihedalt seotuna, kui pooled ei leia muud viisi piirikontrolli taastamise vältimiseks Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahel.

Johnsoni hinnangul on kaitsemeede ebademokraatlik ning rikub ÜK suveräänsust, sest see jätab ÜK EL-ist seotuks.

Peaminister rõhutas: «Tehnilised lahendused on kohe võtta ning neid on arutatud pikalt ja laialt.» Lahendustena nimetas ta usaldusväärse kaupleja programme ning elektroonilist eelkontrolli. 

Macroni sõnul on kaitsemeede asendamatu. Johnson ütles korduvalt vastu, et ÜK piiritaristut ei ehita. See suurendab võimalust, et nüüd on EL sunnitud otsustama, kuidas ÜK ja EL-i ainsat maismaapiiri hallata.

Johnson sai kolmapäeval innustust Saksa kantslerilt Angela Merkelilt. Viimane tõstatas võimaluse, et ÜK võib veel EL-ist lahkuda leppega juhul, kui ÜK käib enne lahkumiskuupäeva Iiri piiri jaoks välja muud lahendused.

Macroni sõnul on mõningane liikumisruum olemas. Tema sõnul nõustub ta Merkeliga, et järgmise 30 päeva jooksul võidakse leida «midagi nutikat». Merkel aga ütles pärast Johnsoni ja Macroni kohtumist, et Johnsonil on aega lahkumiskuupäeva ehk 31. oktoobrini.

«Peame üritama ja leidma kasuliku kuu,» ütles Macron.

Samas rõhutas ta: «Tahan öelda väga selgelt. Eelseisva kuu jooksul me ei leia uut lahkumislepet, mis läheb aluspõhimõtetest kaugele.»

Prantslased valisid ärimeelse tsentristi Macroni 2017. aastal presidendiks lubaduse pealt, et ta teeb EL-i kodanike kaitsmiseks Euroopa tugevamaks.

Macron rõhutas neljapäeval Johnsonile, et EL-i ühisturgu tuleb hoida. Vastasel juhul tuleb EL-i kodanikele öelda: «Me ei saa teid tarbijatena ja tootjatena enam kaitsta, sest peame olema härra Johnsoni vastu kenad. Ei!»

President lisas, et Prantsusmaa on leppeta Brexiti jaoks valmis, kuigi see pole Prantsusmaa eelisvalik.

Johnson otsib EL-ilt järeleandmisi Briti parlamendi toetuse saamiseks. Parlament on May läbi räägitud leppe juba kolm korda tagasi lükanud.

Johnsonist sai peaminister juulis, kui May Brexiti-leppele parlamendi heakskiitu ei saanud ja tagasi astus.

EL on Brexiti kuupäeva edasi lükanud juba kaks korda ning praegu on see 31. oktoober. Johnsoni sõnul lahkub ÜK EL-ist sel kuupäeval leppega või ilma ning see suurendab muret, et La Manche'i mõlemad pooled peavad kandma rasket majanduslikku kahju.

EL-i sõnul on kaitsemeede pelk kindlustuspoliis, mille eesmärk on vältida piiripunkte kohas, mida minevikus raputas verine vägivald. EL-i sõnul ei lähe kaitsemeedet vaja, kui kaupu suudetakse liigutada üle piiri muude lahendustega.

Samas pole tehnoloogilistest vahenditest piisavat abi tulnud ning pole selge, mida uut saab Johnson järgmistel nädalatel pakkuda.

Tagasi üles