ÜRO väljendas sügavat muret seoses Amazonase metsapõlengutega

Põleng Brasiilias Amazonase osariigis Humaita lähedases vihmametsas

FOTO: UESLEI MARCELINO / REUTERS/Scanpix

ÜRO peasekretär Antonio Guterres väljendas neljapäeval sügavat muret seoses Amazonase metsapõlengutega.

Brasiilias on aasta esimese kaheksa kuuga puhkenud pea 73 000 metsatulekahju, mida on kogu eelmise aastaga võrreldes pea kaks korda rohkem, teatas riiklik kosmoseuuringute instituut INPE esmaspäeva hilisõhtul.

«Ma olen sügavalt mures põlengute tõttu Amazonase vihmametsas. Keset ülemaailmset kliimakriisi ei saa me endale lubada rohkem korvamatut kahju peamisele hapnikuallikale ja bioloogilisele mitmekesisusele,» ütles Guterres.

«Amazonast peab kaitsma,» lisas peasekretär.

Viimati oli Brasiilias nii palju metsatulekahjusid 2013. aastal. Arv oli viimased kaks aastat vähenenud.

INPE kogub andmeid satelliitidega ning neid täiendatakse reaalajas. Andmed näitavad, et sel aastal on piirkonnas puhkenud enim metsatulekahjusid just Brasiilias. Teine on Venezuela 26 453 ja kolmas Boliivia 16 101 tulekahjuga.

Arengu taustal on president Jair Bolsonaro ja kriitikatuli, mis on talle osaks saanud Amazonases toimuva raie ning keskkonnavastaste sõnavõttude pärast. Aktivistide sõnul innustab Bolsonaro sedasi Amazonases raidureid, kaevureid ja põllumehi.

Metsatulekahjud kipuvad ägenema kuivaperioodil, mis tavaliselt lõpeb oktoobri lõpus või novembri algul. Kuivaperioodi ajal teevad põllumehed sageli ruumi viljale ja kariloomadele.

INPE arvude järgi on tulekahjud koondunud osariikidesse, kuhu laieneb Amazonas.

Viimastel päevadel on must suits mässinud seal endasse mitu linna ning selle pärast on tulnud mujale suunata mitu kommertslendu.

Norra liitus neljapäeval Saksamaaga ning peatas Amazonase kaitsmiseks mõeldud raha eraldamise. Norra süüdistas Brasiiliat selja pööramises metsaalade kadumise vastasele võitlusele.

Tagasi üles