iDeal kampaania

Meie maja on leekides: Amazonase metsatulekahjud põhjustasid tulise sõnasõja

Brasiilias on aasta esimese kaheksa kuuga puhkenud pea 73 000 metsatulekahju.

FOTO: BRUNO KELLY / REUTERS

Amazonase metsapõlengud tõid kaasa tulise poliitilise sõjasõna. Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macron ütles, et Amazonase metsapõlengute puhul on tegemist rahvusvahelise kriisiga, mille peale Brasiilia president Jair Bolsonaro süüdistas Macroni sekkumises Brasiilia siseasjadesse.

Macron kutsus üles arutama metsapõlengute teemat nädalavahetusel juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 tippkohtumisel.

«Meie maja on leekides. Sõna otseses mõttes. Lõõmab Amazonas, mis toodab 20 protsenti kogu planeedi hapnikust. See on rahvusvaheline kriis. G7 liikmed – arutame kahe päeva jooksul seda hädaolukorda,» kirjutas Macron Twitteri vahendusel.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres väljendas täna samuti sügavat muret seoses Amazonase metsapõlengutega. «Olen sügavalt mures põlengute pärast Amazonase vihmametsas. Keset ülemaailmset kliimakriisi ei saa me endale lubada rohkem korvamatut kahju peamisele hapnikuallikale ja bioloogilisele mitmekesisusele,» ütles Guterres. «Amazonast peab kaitsma.» 

Brasiilias on aasta esimese kaheksa kuuga puhkenud pea 73 000 metsatulekahjut, mida on kogu eelmise aastaga võrreldes pea kaks korda rohkem, teatas riiklik kosmoseuuringute instituut INPE esmaspäeva hilisõhtul.

INPE kogub andmeid satelliitidega ning neid täiendatakse reaalajas. Andmed näitavad, et sel aastal on piirkonnas puhkenud enim metsatulekahjusid just Brasiilias. Teine on Venezuela 26 453 ja kolmas Boliivia 16 101 tulekahjuga.

Kriitika alla on langenud president Jair Bolsonaro, kes ei võitle Amazonases toimuva raie vastu ning astub üles keskkonnavastaste sõnavõttudega. Aktivistide sõnul innustab Bolsonaro sedasi Amazonases raidureid, kaevureid ja põllumehi.

Kahtlustatakse, et Amazonase tulekahjud on süüdanud inimesed, kes soovivad vabastada maapinna karjakasvatuseks või kaevanduste rajamiseks ning usutakse, et majanduslikust kasust huvitatud Bolsonaro toetab sellist tahtlikku süütamist.

Bolsonaro mõistis hukka Macroni üleskutse arutada Amazonase metsatulekahjude teemat G7 kohtumisel. Tema sõnul on Macronil üleolev koloniaalmentaliteet ja sensatsioonihimu ning ta kasutab Brasiilia siseasju endale poliitilise kasu lõikamise eesmärgil.

«Prantsusmaa presidendi ettepanek arutada Amazonase probleeme G7 tippkohtumisel ilma regioonis asuvate riikide osaluseta annab tunnistust koloniaalmentaliteedist, millel pole kohta 21. sajandil,» salvas Bolsonaro.

Kibedal toonil andis murelikele häältele vastulöögi ka Brasiilia välisminister Ernesto Araújo, kes nimetas rahvusvahelist kampaaniat Brasiilia vastu ebaõiglaseks ja metsikuks. 

Ent rahvusvaheline kriitika Bolsonaro ja Amazonase vihmametsade põlengu kohta ei peatunud ega piirdunud üksnes poliitikute sõnavõttudega. Pahameelt ja muret väljendasid ka paljud kuulsused, teiste hulgas popstaar Madonna ja jalgpallur Ronaldo.

Tagasi üles