P, 5.02.2023

Kanada on vastu Venemaa naasmisele G8 ühendusse

BNS
Kanada on vastu Venemaa naasmisele G8 ühendusse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Kanada välisminister Chrystia Freeland.
Kanada välisminister Chrystia Freeland. Foto: EDGARD GARRIDO / REUTERS

Kanada ei soovi Venemaad tagasi juhtivate tööstusriikide G8 riikide ühendusse, teatas neljapäeval välisminister Chrystia Freeland.

Freelandi sõnul on riik idee vastu, mille USA president Donald Trump varem sel nädalal välja käis.

G7 liikmed on Itaalia, Jaapan, Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, USA ja Ühendkuningriik. Enne Ukrainale kuuluva Krimmi annekteerimist kuulus sinna ka Venemaa ja siis tunti seda nimega G8.

Freelandi sõnul ei saa Venemaad tagasi võtta enne, kui olukord Ukrainas muutub.

«Ma arvan, et me kõik võtaksime Venemaa tagasi, kui see püüaks taas olla samade väärtustega riikide ühenduse heamaineline liige. Meie rühma riigid on pühendunud seaduslikkusele ja demokraatiale,» sõnas Freeland.

Trump teatas teisipäeval, et toetab Venemaa tagasivõtmist G8-sse.

«Mina kindlasti» toetaksin seda, ütles president Valges Majas mõni päev enne laupäeval toimuvat G7 riikide tippkohtumist Prantsusmaal Biarritzis. Riigid kohtuvad korra aastas.

«Oleks palju kohasem, kui Venemaa oleks sees. See peaks olema G8, sest paljudel meie arutatud asjadel on pistmist Venemaaga,» lisas ta.

Kui Venemaa Krimmi 2014. aastal annekteeris, siis viskasid grupi ülejäänud liikmed Venemaa tollase USA presidendi Barack Obama mahitusel G8-st välja ja nimetasid end ümber G7-ks.

Trump väidab, et Obama taotles Venemaa väljaheitmist, sest Putin «kavaldas ta üle».

«Arvan, et kuna Putin kavaldas ta üle, siis arvas president Obama, et Venemaa seeshoidmine pole hea. Seepärast tahtis ta Venemaa välja puksida.»

«Seega näen mina kindlasti, et sellest saab taas G8, ja kui keegi peaks sellise ettepaneku tegema, siis kaldun sellesse suhtuma väga soosivalt,» lausus Trump.

Järgmisel aastal kohtuvad G7 liidrid Ühendriikides ja kohtumist võõrustab Trump.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles neljapäeval, et juhtivate tööstusriikide ühendusse G8 naasmine pole Venemaa jaoks eesmärk omaette ning G20 tundub ligitõmbavam.

«President Putin ütles, et Venemaa ei tõrju ühtegi suhtlusformaati, kuid hoolimata sellest pole Venemaa taasühinemine G7-ga, endise G8-ga, eesmärk omaette,» lausus Peskov.

Tema sõnul usub Venemaa, et rahvusvaheliste probleemide arutamine näiteks Hiina ja Indiata pole kuigi efektiivne.

«Kindlasti näivad ligitõmbavamad teised formaadid nagu G20,» lisas ta.

Märksõnad
Tagasi üles